Apendicitida – jak ji poznat a kdy je opravdu potřeba vyhledat lékařskou pomoc?

Apendix je odborný název pro slepé střevo. Pojem apendicitida potom označuje stav, kdy dojde k jeho zánětu. Zánět slepého střeva má své typické příznaky, které rozhodně není radno brát na lehkou váhu. V toto článku se dozvíte, co zánět slepého střeva způsobuje, jak se zánět projevuje a podíváme se také na způsob jeho léčby.

 

V ohrožení jsme celý život

Apendix je malý kousek střeva, který se nachází na konci tlustého střeva. Měří zhruba jen 10 cm na délku. Problém je v tom, že je připojen k tlustému střevu. Právě toto propojení může způsobit zánět, protože se do tlustého třeba dostanou zbytky trávené potravy. Nejčastěji se zánět objeví u lidí do 30 let věku. Ovšem není to pravidlem. Zánět slepého střeva se může objevit u malých dětí, stejně jako u seniorů.

 

Co zánět vyvolává?

Hlavní příčinou jsou naše špatné stravovací návyky. Ve stravě nám chybí hrubá vláknina. Dochází k tomu, že se zpomaluje rychlost trávení a průchod potravy střevy. Pomalý průchod může vyvolat blokádu střev a tak i apendicitidu. Apendicitida je stav, kdy se do slepého střeva dostanou zbytku potravy, které nemohou vyjít ven. Příčinou vzniku zánětu mohou být i škrkavky.

 

Jaké jsou projevy?

Apendicitida má své jasné projevy. Ve všech případech – i v případě podráždění slepého střeva, se dostavuje velice nepříjemná bolest. Z počátku se objevuje tupá bolest v oblasti pupku. Ta dále postupuje a po několika hodinách se velmi zintenzivní a objevuje se především v pravém podbřišku. Projevem zánětu slepého střeva může být také zácpa, pocity na zvracení, zvracení a dostavuje se také vysoká horečka. Pokud se zánět opravdu „rozjede“ postižený člověk nemůže ani vstát z lůžka – každý pohyb se pro něho problém.

 

Jak se léčí?

Pokud je slepé střevo jen podrážděno, postačí klidový režim a změna stravovacích návyků. Jestliže ale došlo k zánětu, je nutné, vyhledat pomoc lékařů. Pokud nezaberou léky, je nutné, aby lékař provedl operaci a zanícené střevo odstranil. Hrozí totiž, že by mohlo prasknout a tak způsobit opravdu vážné zdravotní komplikace. Operace je nenáročná a několik dní po ní může pacient odejít domů.

Více o apendicitidě a dalších nemocech se můžete dočíst na specializovaném portálu www.cs.medixa.org