Pískání v uších – jaké jsou jeho příčiny a co vše může způsobit?

Pískání v uších  je pro většinu z nás zdánlivě nevýznamné. Zpravidla samo odezní, takže mu nevěnujeme velkou pozornost. Je ale třeba dávat si velký pozor. Pokud se pískání v uších pravidelně vrací nebo trvá dlouho, může způsobit vážné fyzické i psychické potíže. V tomto článku se dozvíte, jak pískání v uších vzniká, co může způsobit a samozřejmě i to, jak se dá pískání v uších léčit.

 

Má několik podob

Pískání v uších je specifické tím, že může mít hned několik podob. Může se projevovat jako pískání, nebo i jako hučení či šumění. Vždy se jedná o individuální projev, který vlastně slyší jen postižená osoba. Pískání v uších může trvat jen několik minut. V tomto případě se zpravidla nejedná o nic vážného. Problém nastává ve chvíli, kdy pískání v uších neustává. Pískat v uších může trvat třeba i celé dny. Právě v tom je jeho velké nebezpečí.

 

Jak vzniká?

Pískání v uších má mnoho různých příčin. Může být způsobeno poruchou funkce vnitřního ucha nebo částí nervového systému – tedy částmi ucha, které mají na starost přenos zvukových informací. Příčinou ale může být i porucha v jiných částech ucha. Pískání může být například způsobeno nadměrným množstvím mazu, dále také zánětem středního ucha a na vině může být také i onemocnění páteře. Na vině také může být dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí, stres nebo únava.

 

Co může pískání v uších způsobit?

Pokud se pískání v uších objevuje pravidelně nebo trvá dlouhou, může vyvolat psychické i fyzické poruchy. Pískání je totiž velmi obtěžující, takže se člověk není schopen příliš soustředit a zároveň není schopen ani odpočívat. Člověk je tak vlastně neustále ve střehu a jeho tělo i mysl tím strádají.

 

Jak se pískání v uších léčí?

Lékaři dosud nenašli způsob, jak pískání v uších léčit. Je nutné každého pacienta pečlivě vyšetřit, odhalit příčinu a tu vyléčit. Používá se také experimentální léčba jako je například terapie šumem.

 

Více informací najdete na www.cs.medixa.org. Tento portál přináší i celou řadu dalších informací o různých zdravotních problémech a onemocněních.