BAZÉNOVÁ CHEMIE

Aby voda ve vašem bazénu byla stále čistá a zdravotně nezávadná, tak abyste se v ní mohli kdykoliv koupat, je zapotřebí bazény pravidelně čistit. Na trhu se nabízí několik desítek značek a typů bazénové chemie, která vodu ve vašem bazénu udrží čistou bez bakterií, virů, plísní i nevzhledných zelených řas.

 

Asi nejspolehlivější bazénovou dezinfekcí je chlor. Ten se používá především k zabíjení bakterií a ke kontrole růstu řas. Nejlevnější variantou jsou pak chlorové tablety, které jsou zároveň dlouho trvanlivé, bezpečné a dobře skladovatelné. Další variantou chlorového čištění bazénu je pak samotný chloran sodný. Jeho skladování je však poměrně náročnější – doporučuje se tmavé místo a teplota kolem 20 stupňů. Při nevhodných skladovacích podmínkách se většinou samovolně rozkládá a po půl roce je již oproti chlorovým tabletám nepoužitelný.

 

Jednou z velkých nevýhod chloru je však to, že často způsobuje alergické reakce – ty se projevují silným pálením očí, svěděním či zrudnutím pokožky. Jako alternativní dezinfekcí bazénové vody se pak nabízejí prostředky bez obsahu chloru, jako je například bromová chemie (bromové brikety). Tato technologie je sice o něco dražší, než ta za pomocí chloru, ale dokáže udržet čistou i teplou vodu, a tak se dá tento způsob čištění vody využít třeba i u vířivek.

Další možností čištění vody bez použití chloru je UV záření pomocí nízkotlaké UV-C lampy, která vydává ultrafialové záření. Voda se musí přepumpovat přes zařízení, jehož součástí je nerezová trubice, kterou protéká voda a kde je ozářena právě ultrafialovým světlem a zbavena virů a bakterií.

 

Poměrně levnou a především k pokožce šetrnou variantou je i mořská sůl.  Doporučená dávka mořské soli je 5 kg na 1 kubický metr – sůl se ve vodě rozloží na plynný chlor, kyslík a ozon pomocí speciálního zařízení. Tento cyklus se stále opakuje, a tak je spotřeba soli v podstatě minimální. Kovové schůdky či zábradlí ponořené v bazénu může se solí zareagovat a na jeho povrchu se může vytvořit koroze, existují však přípravky, jimiž korozi snadno a rychle odstraníte. Samozřejmostí trvale čisté vody je zastřešení bazénů.