Barevné telefonní linky a drahé účty za telefonování

I když se nejedná o nic převratného, stále více lidí se stává obětí své naivity a při vyúčtování za mobilní služby se pak nestačí ani divit. Existuje totiž celá řada barevných linek, které vám mohou z kapsy vytáhnout nemalé částky. Podívejme se tedy, co je třeba rozlišovat a jak si uchránit svůj mobil a obsah peněženky.

Za zcela bezpečné můžete považovat například zelené linky s předčíslím 800. Jako volajícímu vám vaše náklady zaplatí majitel této linky. Jedná se nejčastěji o krizové nebo tísňové linky provozované neziskovými organizacemi a občanskými sdruženími, jenž se snaží nulovými náklady zpřístupnit linku každému, kdo anonymně vyhledává jejich pomoc.

Pozor už si ale dejte na telefonní čísla začínající třeba dvojčíslím 90. Jedná se o takzvané audiotexové linky, tedy o čísla se zvýšeným tarifem. Sazba se zde pohybuje minimálně od 6 Kč až do 95 Kč za minutu či hovor. Pokud chcete cenu zjistit přesně, stačí se podívat na čtvrtou a pátou číslici linky. V obecném vzorci 90X AB CD ZZ tvoří AB cenu. Speciálním případem je po té linka začínající číslem 905, která má sazbu sice stejně uvedenou ve čtvrté a páté číslici, ale ta se navíc násobí desetinásobkem. V kombinaci s nejvyšší možnou sazbou by vás pak minuta hovoru stála i 950 Kč. Tyto linky jsou různého charakteru, ale jejich jediným účelem je donutit vás setrvat na nich co možná nejdéle a za hovor zaplatit co nejvíce peněz. Jedná se například o erotické služby, věštění po telefonu nebo hazard. Předem si proto prověřte, jaké soutěže se ve skutečnosti účastníte, nebo na jaké lince se zajímáte o informace. Často se také stává, že se lidé nechají nalákat na velmi výhodnou nabídku půjčky, když ale na linku zavolají, operátor hovor co nejdéle a účelně zdržuje. Taková žádost o půjčku vás pak může vyjít i na víc peněz, než kolik jste si chtěli původně vůbec půjčit.

smartphone-569076_640

Draze vás vyjdou také prémiové, speciálně zpoplatněné, SMS. Odeslaná SMS vás může stát až 99 Kč, zpoplatněny jsou takto velmi často erotické chaty či hlasování do televizních soutěží. Výjimkou jsou dárcovské SMS, známé jako DMS, které jsou zpoplatněny částkou 30 Kč. DMS můžete podpořit nadace nebo neziskové organizace, jednorázově či se vám obnos odečte každý měsíc automaticky. Pro potvrzení, že jsou vaše finance doopravdy věnovány na dobré účely, si můžete organizaci ověřit na portále Darujsprávně.cz. Všeobecně při platbě telefonem můžete uhradit až 600 Kč jedinou SMS. Dalším typem speciálně zpoplatněných hovorů je volání na linky se sdílenými náklady, neboli modré či bílé linky. Sazby se liší podle jednotlivých operátorů, obvykle se pohybují kolem 5 Kč za minutu volání. Jelikož se jedná o specifickou sazbu, nemůžete pro tento hovor uplatnit žádné ze svých volných minut. Většinou se jedná o zákaznická centra.

O vylákání peněz prostřednictvím telefonu se dokonce mohou snažit i zahraniční subjekty. Obvyklou praktikou je prozvánění ze speciálních telefonních linek se zahraniční předvolbou. Pokud číslo neznáte, nikdy nevolejte zpět. Může se jednat o linku s vysokým poplatkem. Dejte si tedy pozor na neznámé mezinárodní předvolby, předvolba pro Českou republiku je v našem případě +420, pro Slovensko +421.

Proti všem nechtěným nákladům se lze velice úspěšně bránit. V první řadě se raději vyhýbejte volání na všechny linky začínající 90. Audiotexové služby a prémiové SMS vám může přímo zablokovat váš operátor. U virtuálního operátora LAMA mobile je toto blokování ve svém výchozím nastavení, pro aktivaci stačí pouze zavolat na infolinku. Při mezinárodních hovorech vždy kontrolujte jejich předvolby. Pokud zahraniční číslo neznáte, nikdy nevolejte zpět. „Abyste se vyhnuli nemilému překvapení za telefonní účet vašich dětí, u některých operátorů můžete na jednotlivá čísla nastavit přesný volací limit. LAMA mobile tuto službu nabízí standardně a v případě, že se začnete přibližovat ke stanovenému limitu, přijde vám upozornění prostřednictvím SMS,“ doporučuje Veronika Kliská, manažerka komunikace a značky LAMA mobile. Svůj telefon si vždy chraňte, nepůjčujte jej neznámým lidem ani nestahujte neznámý nebo podezřelý obsah.