Běh v botách naboso má mnoho pozitivních účinků – a bez rizika!

Chůze naboso má na naše tělo velmi pozitivní vliv, proto se řada lidí snaží efektivitu zvýšit tím, že naboso začnou i běhat. Jaká pozitiva našemu tělu běh naboso přináší a proč je lepší si alespoň ze začátku obout speciálně navržené boty?

Chůze naboso byla našemu tělu dlouho přirozená, vždyť od vzniku tzv. moderních bot s vyztuženou a tvarovanou podrážkou neuplynulo ani 500 let, navíc šlo poměrně dlouho o záležitost pouze těch nejbohatších. Moderní boty nožní klenbu podpírají a usnadňují nám tak pohyb. Platíme za to ale vysokou cenu – nohy jsou stlačovány do nepřirozeného tvaru (stávají se z nich jakási kopýtka), svaly na chodidlech a lýtkách ochabují a zhoršuje se i prokrvení dolní části těla.

Chůze naboso je pro tělo nejpřirozenější, naše nohy ale při ní nejsou chráněné před rozmary počasí nebo zákeřnostmi terénu. Boty naboso nám vůči nepřízni okolí poskytují účinnou záštitu, aniž by jakkoli narušovali přirozenou funkci chodidla.

 1159

Běh naboso jako lék pro naše tělo

Chůze po nerovném povrchu je již dlouho doporučována pediatry i praktickými lékaři jako účinná prevence plochých nohou. Má ale i další pozitiva- stimuluje svaly a krevní oběh a dokáže snížit i vysoký krevní tlak. Běh naboso působí ještě blahodárněji, pokud k němu přistupujeme správně.

Hlavním rozdílem při běhu v obuvi a běhu naboso je technika. Boty nám nedovolují došlapovat na špičku a nutí nás dělat nepřirozené dlouhé kroky, abychom se mohli odrazit od paty. Při běhu naboso se naopak pata země skoro nedotýká. V prvních dnech jsou proto hlavním problémem bolesti lýtkových svalů, které ale brzy odezní.

Bolesti nohou ale mají i další příčinu – po létech strávených v botech zkrátka není naše kůže na drsný terén zvyklá a škrtání unavených prstů o zem také není zrovna příjemné. Boty pro běh naboso umí tato rizika eliminovat a navíc vám umožní běhat zdravě i v zimě, jak o tom svědčí třeba Lipno Ice marathon naboso.

4487

Kde a jak vybrat správné boty

Kamenný obchod i e-shop naboso.cz nabízí nejširší výběr bosých bot v ČR. V prodejně na Praze 6 (V.P. Čkalova 6) vám s výběrem vhodných bot poradí odborně vyškolený personál a využít můžete také jednorázovou Kliniku výuky zdravé chůze a běhu, kde se naučíte vše, co je o zdravé chůzi naboso třeba vědět.  

Máte o boty zájem? Máme pro Vás dobrou zprávu! Při nákupu v kamenném obchodě či e-shopu na boso.cz zadejte heslo ewitanaboso a máte 5% slevu!