Betonový plot je dobrou volbou. Je ale třeba zvolit vhodné řešení

Abyste v rámci vašeho pozemku měli dostatečný pocit soukromí a bezpečí, je nutné zvolit vhodné oplocení. Jednoduché drátěné ploty nejsou příliš funkční, ba dokonce nevyhovují ani z estetického hlediska. Ke klasickým rodinným domům se daleko více hodí ploty z betonových prvků.

 

Betonový plot není jen jednotvárnou záležitostí

Možná si říkáte, že betonový plot není nikterak hezkou záležitostí. V dnešní době je ale možné si ve specializovaných obchodech vybírat z poměrně rozmanité škály produktů. Zdicí prvky pak mohou působit přirozeně a dodají vašemu pozemku ucelený vzhled, který rozhodně nebude dráždit vaše smysly.

 

Hlavní přednosti plotů z betonových zdicích prvků

Důležité je si uvědomit, že betonový plot, je-li precizně provedený, velmi dobře chrání váš pozemek před vniknutím cizích osob. Potřebujete-li skutečné soukromí, vyplatí se kupříkladu zvolit plotové tvárnice ve výšce alespoň kolem 2 metrů. Skrz ně pak totiž náhodní kolemjdoucí a sousedé nemají šanci nahlížet, co se u vás doma a na zahradě děje. Kromě toho má každý dobře udělaný betonový plot s kvalitním základem tu vlastnost, že je vysoce odolný. Člověk ho zkrátka vlastními silami jen tak lehce nezboří. Běžně se trvanlivost betonových plotů pohybuje nad 50 let, takže vám pozemek ohraničí a zabezpečí klidně do konce vašeho života.

 

Deskový plotový systém a betonové cihly

Zdicí prvky z betonu mají skutečně mnoho variant. Velmi zajímavé řešení představuje kupříkladu deskový plotový systém, který se skládá z nosných železobetonových sloupků a výplňových panelů. Tento systém je výhodný především svojí relativně snadnou realizací. Kromě toho můžete zvolit také třeba tradiční plot z betonových cihel. Hodí se nejen pro kompletní oplocení pozemku, ale také k výstavbě nejrůznějších zahradních zídek a dalších staveb. Perfektní vzhled do značné míry imituje klasické pálené cihly, oproti nim jsou však betonové varianty mnohem odolnější. Kromě jiného snesou i extrémní teploty, nevadí jim ani dlouhodobé působení větru, deště, potažmo dalších klimatických jevů.

 

Ztracené bednění

Pokud jde o betonové zdicí prvky, určitě je dobré upozornit ještě na další variantu. Tu představuje takzvané ztracené bednění. Jde o ideální model tehdy, když se nechcete trápit s tvorbou bednění poté, co provedete vybetonování základů. Jednotlivé kusy ztraceného bednění do sebe umně zapadají díky zámkům, takže celková stavba nejenže vypadá kompaktně, ale je zároveň i dostatečně odolná a trvanlivá. Také ztracené bednění dokáže, podobně jako třeba výše zmíněné betonové cihly, odolávat velmi nízkým teplotám pod bodem mrazu, aniž by došlo k jeho popraskání.

Plot z betonu lze samozřejmě kombinovat s dřevěnými či například kovovými prvky. V tomto ohledu je pouze dobré se poradit s odborníky, kteří spolu s vámi najdou nejvhodnější řešení pro váš pozemek.