Bydlíte ve velkém městě? Dohlížejte na bezpečnost svých dětí

Nástrahy velkoměsta hrozí na každém kroku. A zejména děti, které jsou v útlém věku nejzranitelnější, si musí dávát pozor mnohokrát tolik. Jak je tedy vyškolit?

Povídá se, že pro matku zůstane dítě dítětem do samého konce života. Nrzdravá starostlivost a péče je ale podstatné s postupem věku minimalizovat. Potomka je potřeba učit samostatnosti a důvěřovat mu. Vše je o tom, co mu jakožto rodiče poskytnete a jakým směrem ho budete vést. Otázkou, která s nástupem do školy obvykle vyvstává je například to, zda dítěti pořizovat mobilní telefon nebo nikoli. Jestli vám pracovní vytížení nedovoluje v prvních letech základní školy dítě doprovázet do školy, je rozumné mít se s ratolestí jak spojit. Neberte ovšem telefon jako investici, se kterou se dítě ve škole vychlubí, ale pouze jako prostředek, který vám s ním dovolí komunikovat.

Je navíc na místě naučit potomka ostražitosti. To, co vám v dětství přišlo jako klasický postup, tak bylo jen díky vašim rodičům, kteří vám vždy opakovali, abyste se rozhlíželi na ulici a nemluvili s cizími lidmi. Nyní je však řada na vás. Pokud půjdete na společnou procházku, vždy jděte příkladem a znovu a znovu opakujte základní pravidla silniční provozu. Můžete to pojmout formou hry a s dětmi soutěžit například o to, kdo dokáže první zmáčknout tlačítko na přechodu. Donekonečna opakujte, jak se vhodně rozhlížet, než se přechází ulice apod. Pokud dítěti tyto základní principy vštípíte jako něco pochopitelného, bude postupovat stejně i bez vás.

Základem je také opatřit oblečení nebo školní aktovku s bezpečnostními prvky, a to zejména v případě, kdy je v zimních měsících tma již v podvečer. Český výrobce školních batohů a aktovek Leasyn nabízí kombinaci pasivních a aktivních ochraných prvků s vyzařujícím světlovodným vláknem Smart trap, tudíž je na silnici dítě nepřehlédnutelné a ani při jeho nepozornosti nemusí docházet k nehodám.

Stejně tak veďte dítě k zodpovědnosti a přesnosti. Vysvětlete mu, že je nutnost se vždy ozývat, když se zpozdí a klaďte důraz na to, aby pochopilo, že máte obavy, kdyžo něm nevíte. Děti jsou bezstarostné a naivní a až do věku, kdy většinou přicházejí první starosti, nemají důvod se bezdůvodně strachovat. Uchopte to tedy jako preventivní opatření.

Stejně tak se však obrňte trpělivostí, pokud dítě přece jen někdy zaškobrtne. Vzpomeňte si na svá bezstarostná léta, kdy vám jako náramná legrace přišlo nevypočítané přebíhání silnic a nepropadejte panice vždy, když se ratolest o pět minut opozdí. Hysterie stejně nikdy nic nevyřeší a daleko lépe se zachováte, když si udržíte chladnou hlavu.