Letní dovolená ve znamení laciného volání a SMS

Praha, 22. 6. 2015

O letošních prázdninách vyráží mnoho Čechů za dobrodružstvím i relaxem mimo republiku. Vzhledem k legislativním změnám v rámci Evropské unie si nyní mohou telefonovat miliony Čechů mezi státy EU zásadně levněji, než tomu bylo v letech minulých. Jak to v praxi funguje?

V dnešní době se dynamicky rozvíjí telefonní komunikace mezi vyspělými státy světa a dlouhodobé i krátkodobé migrační vlny jsou klasikou v celé Evropě. Češi, Němci či Poláci pocestují o letních prázdninách na jih a nespočet mobilních telefonů tak zahlcují místní komunikační sítě. Díky mobilní revoluci v Česku i v kompletní Evropě, máme v létě roku 2015 možnost přijímat hovory za 1,66 Kč a využívat krátké textové zprávy za 1,99 Kč.

„V okamžiku, kdy se nacházíme mimo pásmo pokrytí svého operátora a využíváme telekomunikačních služeb prostřednictvím toho zahraničního, přestává působit pravidlo platby jenom za odchozí hovory, které uskutečníme. V tom momentě totiž platí zákazník také za přijetí hovoru, tedy roaming,“ vysvětluje princip volání v zahraničí odborník na komunikaci LAMA mobile, Andrej Čírtek. „Svým zákazníkům taktéž doporučujeme kontrolovat si mobilní data a případně je při nepraktických cenách v zahraničí vypínat,jestli je neodkladně nepotřebují,“ dodává Čírtek.

Uživatel, který telefonuje do zahraničí z Čech, se nemusí strachovat z roamingových poplatků. Ty platí jenom pro příjemce v zahraničí. Podobná je taktéž situace při odesílání SMS zpráv z území České republiky. Za veškerou odeslanou SMS uživatel platí dle svého paušálu. Podstatnou roli v určování ceny za poskytování telekomunikačních služeb v zahraničí hraje Evropská unie. Její rada totiž v roce 2014 odsouhlasila návrh pro absolutní zrušení roamingových poplatků v rámci členských zemí EU. LAMA mobile svým klientům nabízí standardně volání v zahraničí rozdělené do tří zón.

Kdo je LAMA mobile?

Virtuální operátor LAMA mobile je součástí holdingu LAMA ENERGY GROUP, který zákazníkům nabízí plyn a elektřinu firmy LAMA energy. Ta těží plyn a ropu na jižní Moravě a rovněž v Kanadě. Holding LAMA ENERGY GROUP měl v minulém roce tržby necelých 30 miliard korun.