Bylinkami proti paradontóze

Paradontóza je nepříjemné onemocnění, které je hned po zubním kazu nejčastější chorobou dutiny ústní. Ačkoliv je v povědomí veřejnosti zapsána jako nemoc starších lidí, opak je pravdou. Může se objevit v jakémkoliv věku a na vině je špatná ústní hygiena.

 

Nepodceňte prevenci!

Nejlepším „lékem“ proti paradontóze je samozřejmě prevence. Tu byste v žádném případě neměli podceňovat. Klíčová je pravidelná hygiena, což zahrnuje čištění zubů nejméně třikrát denně. Používejte při tom nejlépe měkký zubní kartáček a na zuby příliš netlačte. Nezapomínejte také kartáček pravidelně měnit, zabráníte tím tak množení bakterií, které jsou za paradontózu zodpovědné. Při čištění se zaměřte nejenom na zuby, ale také na dásně a mezizubní prostory. Vyplatí se používat mezizubní kartáčky i mezizubní nitě, které dosáhnou do kartáčkem těžko přístupných míst. Účinné jsou také speciální bylinné zubní pasty, které napomáhají desinfekci a zatažení dásní.

 

Domácí pomoc

Většina lidí se shodne v tom, že bolest zubů se řadí mezi nejhorší bolesti vůbec. Pokud chcete bolest zmírnit a podpořit léčbu paradontózy, výborným pomocníkem mohou být bylinky.

V žádném případě jimi však nenahrazujte léčbu doporučenou vaším zubařem, bylinky používejte jen jako doplněk. Šalvěj je obsažena v mnoha zubních pastách i ústních vodách, protože má desinfekční a stahující účinky. Hojně se využívá proti zánětům. Stačí z ní připravit odvar a pravidelně kloktat.

Další bylinkou, která pomůže zejména na bolest, je heřmánek se svými uklidňujícími účinky. Dokáže hravě zmírnit pnutí dásní a odstraní otoky. Odvarem si ústa proplachujte při bolestech. Dalším velkým pomocníkem na znecitlivění dásní a pozastavení bolesti je hřebíček. Ten můžete smíchat se skořicí, která působí protizánětlivě, a vytvořit tak tinkturu k masáži dásní.

Jestliže potřebujete pomoci proti krvácivosti, výrazně vám může pomoci přeslička rolní, která se v minulosti používala k zastavení krvácení z ran. Vhodnou bylinkou je i máta, která má silný antibakteriální účinek a navíc osvěží dech. Právě zápach z úst provází celou paradontózu i při dodržování hygieny, proto máta přijde vhod. Odvary můžete připravovat z jednotlivých bylin nebo je dle své libosti kombinovat a míchat dohromady. Léčivou moc bylinek využívá i současná medicína, mnoho z nich lze nalézt v ústních vodách, zubních pastách nebo speciálních gelů pro masáž dásní.