Nepříjemná rána po náročných nocích

Každý jistě zná náročná rána po probdělé noci plné alkoholu. S prožitými večírky přibývají také rána, která jsou pro většinu dospělých opravdovou hrůzou. Bolest hlavy, sucho v ústech, žaludeční nevolnost či celkový třes bývají častými nepříjemnými projevy kocoviny.

Nejlepší prevence kocoviny je nepít. Kdo by ale na večírku vydržel celý večer nepít? Pokud nepatříte k těm, kterým stačí na party jedna sklenička, kocovina na sebe určitě nenechá dlouho čekat! Ráno pak můžete očekávat nesnesitelnou bolest hlavy, migrénu či žaludeční nevolnost.

 

Příčiny kocoviny

Kocovinu zažil v životě snad každý a je pravdou, že vás dokáže oslabit na celý den.

Je to kombinace negativních fyzických i psychických projevů. Avšak co přesně stojí za příčinou vzniku, není úplně jasné.

Odborníci se domnívají, že tento stav vzniká díky acetaldehydu, což je látka, která se uvolňuje, když játra odbourávají alkohol z těla. Alkohol je totiž toxický sám o sobě, avšak v kombinaci s acetaldehydem se celá situace ještě zhoršuje. Způsobuje mimo jiné i roztáhnutí krevních cév a zvýšení činnosti ledvin. Následkem toho je tělo dehydratované, a to se projevuje závratí, mdlobami a únavou. Každý organismus je však jiný a někoho může kocovina vyřadit z procesu na celý den, někdo ji však nemusí zažít nikdy.

 

Účinná pomoc

Když už jsme rozhodnuti, že na večírku pít budeme, pijme rozhodně s mírou. Nepříjemné projevy následné kocoviny můžeme snížit také tím, že nebudete míchat alkohol, nebudete pít na prázdný žaludek, zbytečně nebudete žaludek dráždit nadmírou kouření a také budete alkohol ředit minerálkou či vodou.

 

Jestliže se však ráno stejně s kocovinou probudíte, pomohou následující rady:

· Tekutiny

Jak jsme již psali výše, tělo je, po noci se skleničkou alkoholu v ruce, dehydratované. Pravděpodobně hned po probuzení se dostaví nutkavá potřeba pít. Dodržujte proto dostatečný pitný režim. Pokud je vám špatně od žaludku, popřípadě zvracíte, pijte po celý den pomalu a opatrně.

 

· Jídlo, co nedráždí

Na utišení žaludku jsou ideální tučná jídla. Alkohol se díky tomu lépe odbourá, tuky jej totiž dokáží navázat. Konzumovat tak můžete klidně něco smaženého nebo uzeniny. Typickým jídlem na uklidnění žaludku je česneková polévka nebo vývar. Pokud zvracíte, jíst musíte stejně, avšak dávkujte si menší porce. Vzpruhou jsou také vitamíny. Jezte tedy ovoce a zeleninu.

· Energie na nule

Mnoho lidí po ranním nepříjemném vstávání sáhne po hrnku zrnkové kávy. Ta vás sice příjemně nabudí, ale problémem je, že tělo dehydratuje ještě více. Mnohem lepší je proto sáhnout například po sypaném čaji, který obsahuje kofein např. zelený čaj.

Správnou dávku nabuzení však nenajdete v obyčejných pytlíkových čajích ze supermarketu. Vyzkoušejte spíše čaje Twinings nebo English teashop.