Chystáte se letos poprvé na vodu? Poradíme vám, jak se připravit!

Vodáctví opět ožívá. Pravda je, že se české řeky stále více začínají plnit. Krása vodáctví přitahuje nejen mladé lidi, ale i rodiny s dětmi. Důvodů je hned několik. Při sjezdu řeky se dá zažít spousta legrace a adrenalinu a hlavně – dovolená na vodě není vůbec drahá! Pokud jste se rozhodli vyrazit na vodu letos i vy a bude to pro vás premiéra, v tomto článku se dozvíte, jak se připravit.

 

Na začátku je výběr

V první řadě si musíte rozmyslet, kterou řeku a jaký její úsek hodláte sjet. Výběr je bohatý. Mezi nejoblíbenější řeky patří Vltava, Sázava, Berounka a Ohře. Vyrazit ale můžete třeba na malebnou Jizeru, divokou Otavu a na řadu dalších. Pokud máte jasno v místě, měli byste si naplánovat trasu. Při plánování trasy se zaměřte na kempy a naplánujte trasu tak, abyste vždy pohodlně dorazili na místo. Pro zdatnější se doporučuje cca 20 km na den. Zajistit si také musíte půjčení lodí. Každá půjčovna lodí má jiné ceny a možnosti. Lepší je, pokud si objednáte přistavení lodě k místu začátku vaší cesty. Půjčit si můžete klasickou kanoe nebo i raft. Rafty jsou stabilnější.

 

Co si zabalit?

S množstvím oblečení to nepřehánějte. Chybět vám nesmí plavky, věci, ve kterých budete na lodi, věci na spaní. Nezapomeňte si zabalit pláštěnku. Věci zabalte do batohu a ten zabalte do igelitového pytle. Na lodi budete věci převážet v sudech, když se převrhnete, igelit vaše věci před vodou ochrání. Děti by rozhodně měly mít vesty. I ty je možné půjčit. Zabalte si s sebou také opalovací krém, repelent a případně i mast na opruzeniny. Nezapomeňte na malou lékárničku. Dobré je, pokud v lodi budete mít provaz – cca 25 m dlouhý. S ním totiž můžete loď bezpečně převést přes nebezpečné jezy. Provazem také můžete loď zajistit v noci.

Bezpečnost je na prvním místě, na to myslete především. Pokud vyrážíte poprvé, raději neexperimentujte a nesnažte se vodu sjet za každou cenu. Pokud budete opatrní, bude i pro vás dovolená na vodě dokonalým zážitkem.