2511

Čínské houby a závažné nemoci

Do popředí pozornosti vědců celého světa se stále více dostávají čínské houby (ZHI) pro své jedinečné vlastnosti a účinky na organismus.

 

 

 

Nejznámější, nejúčinnější a nejvíce prozkoumané jsou  tyto 3 houby:

královská houba CORIOLUS VERSICOLOR (YUNZHI)

kořen života GANODERMA LUCIDUM ( LINGZHI)

tibetský klenot CORDYPCEPS SINENSIS (DONG CHONG XIA CAO)

Jedna čínská legenda vypráví, že tyto houby rostou pouze tehdy, když panovníci jsou k lidem a zemi laskaví, z čehož vyplývá, že jsou to houby zahaléné tajemstvím, vzácné a obtížně nalezitelné, obzvláště v našich končinách. Staří Číňané si těchto hub velice cenili, nazývali je božskými houbami čili jakousi naší manou nebeskou. Tvrdili, že tyto speciální houby rostou z esence hor a údolí, mraků a deště, čtyř ročních období, pěti prvků, jinu a jangu, a dne a noci.

 

2511

Vlastnosti těchto hub popisoval již bájný lékař LI Shi Zhen v Materii Medice v 15 století

Všechny tyto houby mají blahodárné účinky na lidský organismus( udržování zdraví, podpora kvality a kvantity života), i když každá působí trochu jinak. Z hlediska moderní medicíny všechny tři houby výrazně zvyšují či udržují v rovnováze imunitu( imunostimulační a imunimodulační efekt), mají výrazné protinádorové účinky (antitumorózní efekt) a odbourávají volné radikály (antioxidační efekt).

Z hlediska čínské tradiční medicíny je imunita chápána jako stav vnitřní harmonie.

Pokud správná energie čchi, volně obíhá uvnitř těla, nemá škodlivina šanci se v něm usadit-zdánlivě jednoduché, ale ve skutečnosti obtížně dosažitelný stav. Podle čínské teorie pěti prvků má každý orgán ( dráha) svoji energii čchi a k tomu odpovídající barvu: játra zelenou , ledviny černou, srdce červenou, slezina žlutou a plíce bílou.Toto jednoduché rozčlenění napomáhá i přiřazení jednotlivých hub k různým nemocem.

 

2521

Všechny tři houby mají totiž podle moderní medicíny(viz výše) podobné účinky, takže v praxi je poněkud těžké určit , která houba je vhodnější při podobné diagnóze( nádorová onemocnění, porucha imunity apod.)

„Barevné“ rozdělení nám pomůže pomoci při výběru produktů:

Corolius versicolor (královská houba) má černou a zelenou barvu, tudíž posiluje játra a ledviny

Ganoderma lucidum ( kořen života) má žlutou a červenou barvu , tedy posiluje slezinu a srdce

Cordyceps sinensis (tibetský klenot) je černý a bílý, posiluje tedy ledviny a plíce.

 Další podrobnosti a léčbu naleznete v knize Od pramene čínské medicíny a v knize Na frekvenci Čínské medicíny které jsou také v naší nabídce.

www.prirodaleci.cz