Citlivá až intolerantní pokožka může být i váš problém. Jak se o ni starat?

Kůže je největším lidským orgánem, ale paradoxně se o ni většina lidí příliš nestará. Podceňujeme základní pravidla pravidelné péče, a pak se divíme, že pokožka nevypadá zdravě. O to důkladnější péči si však žádá v případě zvýšené citlivosti až intolerance vůči některým podnětům. Citlivá pleť se v oblasti obličeje projevuje zarudnutím, pnutím, mravenčením, svěděním, pálením či pocity tepla. A je dobré vědět, že obvykle toleruje jen minimum kosmetických přípravků.

 

Jak poznáte, že je vaše pokožka citlivá až intolerantní?

Citlivá kůže se od normální pokožky liší větší reaktivitou (je hyperreaktivní). Nepříjemné pocity v podobě mravenčení a pocitů horka (méně často i svědění) se obvykle dostavují nepravidelně a nabírají na intenzitě při reakci na specifické podněty, které u ostatních lidí reakce nevyvolávají. Může se přitom jednat o fyzikální (teplo, zima, UV záření, výkyvy teplot…), chemické (nevhodné složení kosmetiky, voda…), hormonální (menstruace), psychologické (stres, emoční vypjetí) či vnitřní (nevhodná strava) faktory.

Jinými slovy – reakci způsobují podněty, které jiné typy kůže nijak neovlivňují. Příčinou nadměrné citlivosti je snížení prahu tolerance a platí, že čím je pleť citlivější, tím je práh nižší.

Ale jaký je rozdíl mezi citlivou a intolerantní pokožkou? Zatímco v případě citlivé pokožky dochází k reakcím na podněty přechodně, lidé s intolerantní pokožkou se musí smířit se stálými reakcemi a takřka nulovou tolerancí.

 

Pátrání po příčině

Zvýšenou citlivost pokožky – tedy pokles prahu tolerance – způsobují především tyto faktory: nesprávná funkce kožní bariéry, což má za následek pronikání dráždivých látek a sklon k dehydrataci. Zároveň dochází k nadprodukci některých neuromediátorů a protizánětlivých cytokinů. Nadměrná produkce těchto látek bývá příčinou nepříjemných pocitů. U obou typů pokožky také dochází i k nadprodukci volných radikálů.

 

Máte problémy s pokožkou? Nejste sami…

Citlivá pokožka postihuje značnou část populace – cca 60 % žen a 40 % mužů. Nejpočetnější skupinou jsou majitelé světlejší pokožky, u nichž má zvýšená citlivost genetické předpoklady. Dobrá zpráva je, že v pozdějším věku dochází u většiny lidí k výraznému zlepšení. Ale jak s citlivou či intolerantní pokožkou vydržet do té doby?

Jediným možným řešením je prevence – vyhýbání se podnětům, které jsou příčinou reakcí. A samozřejmě péče pomocí šetrné kosmetiky s vhodným složením. Dermatologové často doporučují kosmetiku pro citlivou kůži od francouzské značky Bioderma. Produktová řada Sensibio neobsahuje alkohol, parabeny ani barviva, respektuje přirozené vlastnosti pokožky a efektivně ji chrání.