Co dělat, když se vám pokazí auto na dovolené

Dovolená by měla být sice symbolem klidu a odpočinku, ale pokud cestujete vlastním autem, tak mohou nastat technické problémy. Víte, jak si s různými problémy poradit i na cestách nebo když jste zrovna v zahraničí?

 

Na koho se obrátit

Když se vám na dovolené porouchá auto, v první chvíli jste tak v šoku, že vás ani nenapadne, komu první volat. Pokud je možné autem dojet do místa, kde jste ubytování, tak se můžete obrátit na cestovní kancelář v daném místě a zeptat se na nejbližší servis.

Pokud potřebujete pomoc na silnici, musíte řešit, zda se domluvíte cizím jazykem, případně máte v okolí známé, kteří vás mohou odtáhnout. V opačném případně musíte využít služeb místní odtahové služby a následně auto řešit s vaší delegátkou a místními servisy.

 

Kontakt na servis

Vždy mějte po ruce kontakt na váš servis, který se o vaše auto stará pravidelně. Pracovníci v tomto servisu vám mohou poradit, co s autem dělat, co vyzkoušet, případně kam a jak se obrátit na specializovaný servis nebo jejich vlastní pobočku ve vaší blízkosti. Zároveň je vhodné, když budete mít kontakt i na známého mechanika, který vám umí poradit i po telefonu a základní opravy tak zvládnete sami.

 

Náhradní autoklíč

Nejčastější problém na cestách může být ztráta klíče. Problém může nastat, pokud máte autoklíč s imobilizérem. V ideálním případě byste měli mít doma nebo u svých blízkých náhradní klíč.

Nejednomu člověku se už stalo, že musel svým blízkým vést autem do zahraničí tento náhradní klíč. Pokud se vám klíč ztratí a náhradní nemáte, opět se obraťte na servis, který vám prvotní klíč vyráběl a s nimi vyřešíte, jak postupovat dál.

 

Oprava řídící jednotky

Pokud máte problém s řídící jednotkou, málokdy jej vyřešíte sami na cestách. Obraťte se na nejbližší servis. Vezměte si s sebou tlumočníka, kterým může být delegát a v první řadě se ptejte na cenu opravy. V některých případech bohužel vychází odtažení auta domů.

 

Výměna pneumatik

Kromě opravy řídící jednotky a opravy autoalarmu můžete řešit také defekt pneumatiky. Pro takové případy by vždy v autě měla být rezervní pneumatika, která ale slouží jen na dojezd. Možná budete muset koupit novou pneumatiku.

Podívejte se na akční ceny a zkuste oslovit servis, který by vám mohl pomoct. Pokud se to vyplatí, kupte si rovnou celou novou sadu pneumatik, které mohou být i ojeté. Sledujte vždy dostatečnou hloubku dezénu.