Co vám posílí imunitu? Vitamíny a pohyb

Přes okna vypadá počasí jako krásně jarní, plné slunečních paprsků a modré oblohy. Na zdravotní procházce ale můžeme lehce prochladnout. S ohledem na aktuální situaci je však touha zůstat zdraví obzvláště silná. Abychom tohle přechodné období ve zdraví zvládli, musíme posílit imunitu. Co pomáhá?

 

Důležitý odpočinek

Ráno si u auta oškrábeme namrzlá skla, v poledne pro oběd vyběhneme jen v lehké mikině a večer nám nestačí ani zimní bunda. Počasí je jak na houpačce a po zimě je většina z nás velmi náchylná k nachlazení. A ze všech stran navíc slyšíme, jak je důležitá obranyschopnost organismu. Abychom vše zvládli, pomůže nám imunita, kterou můžeme posilovat a stávat se tak odolnějšími. Důležitý je dostatek odpočinku, přísun vitamínů a také pohyb. Tedy musíme se dobře a dostatečně dlouho vyspat, protože stres a nedostatek spánku naši obranyschopnost oslabuje. Neobejdeme se bez vitamínů, tedy by náš jídelníček měl obsahovat hodně ovoce a zeleniny a doplnit můžeme vitamíny případně i ve formě tablet z lékárny. Silnější imunita je důležitým faktorem pro odolnost vůči nemocem.

 

Nezapomeňte se hýbat

Také pravidelný pohyb pomáhá zvyšovat naši odolnost. Musíme ale vše řešit s rozumem. Pokud jsme celou zimu nic nedělali, můžeme začít před návštěvou fitness centra cvičením doma. Využijeme tak momentální omezení a v teple a v suchu si začneme budovat lepší kondičku. I procházky dopředu plánujeme a promýšlíme trasu i oblečení. Po zimě se totiž většinou ven těšíme, a tak, i když je venku chladno, vyrazíme na procházku na sluníčko. Už si ale neuvědomujeme, že jsme špatně oblečeni. Nemusíme vše stihnout během jednoho dne, lepší a bezpečnější cesta je své tělo pomalu zvykat na zátěž.

V případě, že nemáte možnost vyjít z domova přímo do přírody, pohyb na veřejnosti, s ohledem na aktuální doporučení, raději ještě vynechejte a kondičku si budujte ještě v bezpečí a pohodlí domova.

Zařaďte do svého programu funkční trénink, rychlejší chůzi, nebo třeba sestavu ranních cvičení, zkrátka jakýkoli pohyb je lepší než žádný. A když se už budete cítit lépe a vaše tělo bude zvyklé na pohyb, můžete přidat i náročnější kardio cvičení.

Jakmile to bude možné, začněte zkoušet i jiné aktivity. Zkuste třeba spinning, jízdu na stacionárním kole za doprovodu hudby. Zábavná forma cvičení pomáhá spálit stejně kalorií, jako byste vyrazili na běžky, a posílíte všechny svalové partie. Spinning je vhodný i pro začátečníky, vše se rychle naučíte a odměnou vám bude pokrok, který při cvičení uděláte.

Pohyb je společně s kvalitním odpočinkem a dostatkem vitamínů základním kamenem pro dobrou imunitu a odolnost vůči bacilům. A tak i přes všechna současná omezení na něj nezapomínejte a věnujte svému tělu péči, odvděčí se vám odolností, kterou si všichni jistě v těchto dnech přejeme více, než kdy jindy. A v žádném případě nezapomínejte ani na fakt, že fyzická síla jde ruku v ruce s psychikou. Osvěžte tedy svoje smysly příjemnou knížkou, společenskými hrami se svými blízkými, relaxačními lázněmi ve vaší koupelně či pěkným filmem se svoji drahou polovičkou. Aktuální situace s sebou přináší mnohá omezení, ale stále nám zůstává i spousta činností a aktivit, kterými si můžeme zpříjemňovat dny.