Co vše byste měli vědět o svém autě

Možná si říkáte, že o svém autě víte úplně všechno, ale opak může být pravdou. Víte, co dělat, když nemůžete otevřít auto, nefunguje dálkové odemykání ani vložení klíče do dveří? A zaseklý kufr nebo problém se startováním můžete vyřešit také rychleji, než si myslíte.

 

Jak otevřít auto

Možná si říkáte, že na otázku, jak otevřít auto je přece jednoduchá odpověď. Autoklíčem. V některých případech to však nemusí být tak lehké, jak se zdá. Od doby vzniku centrálního zamykání a odemykání již uplynul nějaký čas a výrobci aut neustále přichází s novým řešením.

Například některá auta nejdou odemknout, pokud dáte autoklíč do dveří a nezatáhnete na kliku zamčeného vozu. Zároveň je možné zatažením za kliku u některých aut rozsvítit osvětlení na zámku nebo zapnout elektrické vyhřívání zámku, které oceníte hlavně v zimě.

 

Dálkové odemykání a zamykání

Dalším častým problémem, který mnozí uživatelé auta neznají je také to, že pokud zatáhnete za kliku než vůz odemykáte nebo když zatáhnete při odemykání tak se dveře jakoby zablokují a nejdou otevřít. Často tak musíte autoklíčem s imobilizérem odemknout na dálku znovu, aby se dveře zase daly otevřít. U některých vozů je také potřeba přiložit palec na kliku, jinak je nelze jen tak odemknout.

Zaseklý kufr

Nepříjemné problémy s otvíráním vozu vás mohou překvapit i u kufru. Ten bývá často vybaven mikrospínačem tak, aby se nedal otevřít například v koloně, kdy by mohl zloděj přiběhnout a z auta vám něco ukrást. Kufr jde otevřít až když není auto nastartované a nemáte zapnuté zapalování.

Mnohdy je potřeba mít také otevřené dveře, jinak auto nemusí poznat, že se jedná například jen o naložení věcí dalším členem rodiny a i tuto situaci vyhodnotí jako nepovolené otevření a vniknutí do vozu.

 

Startování bezklíčovým tlačítkem

Novější auta mají také místo otočením autoklíčem startování pomocí bezklíčového tlačítka. V takovém případě je nutné přemýšlet nad tím, jak vlastně auto funguje. Pokud máte manuální převodovku, tak musíte před znovu nastartováním sešlápnout spojku.

 

Chytrý autoklíč

A možná vás také překvapí, že v současné době již existují chytré autoklíče, které dokážou ovládat například pozice sedačky, zpětné zrcátka nebo třeba autorádio. Takové nastavení se pak váže k jednomu danému klíči, je tedy dobré, pokud auto používá více lidí, aby každý měl svůj náhradní autoklíč a na základě toho měl vždy u sebe i konkrétní nastavení vozu. Veškeré tyto funkce a nastavování autoklíče se ukládá do palubního menu.