Dá se při nákupu zimních pneumatik ušetřit třeba, když nakoupíte použité pneu?

Zjistili jste při pohledu do garáže nebo sklepa, že vaše stávající zimní pneumatiky už letošní zimu nemohou odjezdit, ať už z důvodu malého vzorku nebo jiného opotřebení? V takovém případě je pravý čas na to, abyste začali přemýšlet o nákupu nových. Spoléhat na to, že zima bude mírná, bez sněhu a mrazů by bylo zbytečně vysoké riziko. Najít v rozpočtu domácností ale volných několik tisíc na nákup nových pneumatik není vůbec jednoduché. Dá se na jejich nákupu ušetřit, ale přesto si koupit kvalitní modely?

 

Zkuste hledat akce a výprodeje

I když zima je ještě poměrně daleko a s nákupem zimních pneumatik ještě nemusíte úplně spěchat, je dobré, když začnete s prohledáváním trhu co nejdříve. Prodejců pneumatik je hodně a základem je výběr toho správného. Prodejci také pravidelně na své zboží vytvářejí slevové akce, kdy je nákup mnohem výhodnější. Někteří prodejci dokonce i před začátkem zimy přicházejí s výprodejem. Výprodej zimních pneu přichází v drtivé většině případů po skončení zimy, aby se prodejci zbavili skladových zásob, ale výjimkou nejsou ani podzimní výprodeje zimních pneu. Když začnete hledat teď, máte dostatek času na to, abyste našli a vybrali zboží ve slevě nebo ve výprodeji. Jeho kvalita přitom není vůbec snížená.

 

A jak je to s nákupem v bazaru?

Ojeté pneumatiky jsou druhem zboží, na které se ještě stále příliš nesoustředíme a máme k nim ostych. Zejména, pokud se jedná o zimní pneu. Nákup v bazaru je například z hlediska finančního mnohem zajímavější. I za produkty maximální kvality zaplatíte jen několik desítek procent z původní prodejní ceny. A opotřebení bazarových modelů je mnohdy opravdu minimální. Záleží na původu pneumatik a minulém majiteli.

7948582-prodam-original-alu-kola-225-55-16-obutana-zimni-pneu-kleber-2

Rizika při koupi ojetých pneu?

Tak samozřejmě začneme tím základním a nejdůležitějším, kterým je skrytá vada. Hloubku vzorku si můžete změřit, stejně tak jako povrchové poškození. Skryté vady jsou ale otázkou správného skladování. Původ ojeté pneumatiky není nikdy stoprocentně jistý. Nikdy nevíte, v jakých podmínkách bývalý majitel přes léto skladovat, jestli nebyly pneu vystaveny působení vnějších vlivů nebo dalším podmínkám, které snižují jejich odolnost a životnost. Nesprávné skladování může totiž přispívat k rychlejšímu opotřebení vzorku nebo protržení. Ani v jednom případě by pak jízda na silnici nemohla být bezpečná. To i přesto, že pneumatiky z bazaru mají na první pohled skoro celý vzorek a vypadají neopotřebovaně. Výběr správného prodejce je velmi důležitý, ať už kupujete nové nebo ojeté pneu.

 

Zdroj: Pneumatiky.cz.