Do čeho investovat v době krize? Zlaté mince předčí zlaté slitky

Jak se ukazuje, není na škodu mít nějakou finanční rezervu pro případ, že by přišla nějaká ekonomická krize. V současnosti svět bojuje zatím pouze s krizí zdravotní, která se ale může rychle přenést i do světa ekonomiky. Není proto na škodu neustále myslet na možné investice, máte-li k tomu dostatečné finanční prostředky. Velmi dobrým řešením je nákup investičního zlata v podobě mincí a slitků.

 

Proč se zvýšila poptávka po zlatých mincích na úkor slitků?

Aktuálně je investiční zlato velmi žádanou komoditou. U nás roste hlavně obliba zlatých mincí, a to nejen mezi střadateli, ale i u skutečných investorů. Ti totiž zjišťují, že pomalu nastal nedostatek zlatých slitků, protože na nějaký čas v důsledku koronaviru došlo k uzavření významných evropských rafinérií. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim švýcarské rafinérie. Firmy jako Argor-Heraues, Valcambi a PAMP ale v krizi nemohly zlaté slitky produkovat, což se projevilo na snížení jejich dostupnosti v Česku. I cena zlata šla ve světě kvůli zavřeným rafinériím nahoru.

 

Kde si lze u nás investiční zlato pořídit?

Zlaté mince šly tedy do popředí zájmu. Specializovaná firma, která se nachází v Obecním domě v Praze, sleduje trendy zvýšené poptávky po australských, kanadských a amerických zlatých mincích s motivy. Jasně nejoblíbenější jsou ale zlaté mince Wiener Philharmoniker, jež se dají pořídit v několika variantách a baleních. Cenově atraktivní a populární jsou hlavně balíčky s 10 a 20 kusy těchto krásných zlatých mincí s tématikou vídeňské filharmonie. Nejlevnější mince přitom vyjdou jen kolem 5.000 Kč, takže jsou dostupné i pro méně movité sběratele a investory. V každém případě jde o výhodnou investici. Zlato je totiž komoditou, která na své hodnotě rozhodně ani v budoucnu neztratí.