Domácí bělení zubů? To není zrovna dobrý nápad

Spousta lidí už zkusila smíchat domácí suroviny, jakými jsou třeba jedlá soda a citron, řádně si s nimi potírat zuby, sdírat z nich tu povrchovou zažloutlou barvu, aby zuby byly elegantně bílé a vyhovovaly slavnému americkému kultu bílého chrupu. Co na tom, že v našich zeměpisných šířkách máme zubovinu geneticky spíše do žluta, že?

 

Levné suroviny, levný výsledek

Takové domácí bělení zubů, pomocí již zmíněné sody, citronů, jahod, soli nebo třeba i kokosového oleje, který se dá ve výhodných akcích zastihnout v akčním letáku Billa, nemůže nikdy v domácích podmínkách a v rukou nezkušených lidí zajistit dobrý výsledek. A to už z podstaty jejich aplikace a působení.

V čem je problém? V tom, že naše zubní sklovina je průhledná. Žluté zbarvení sice může částečně způsobovat pigmentace, kterou má na svědomí káva, kouření, červené víno nebo kakao, ale to není to hlavní, co dělá většině Evropanů žlutý odstín zubů.

My máme totiž nažloutlou zubovinu, což je vnitřní část zubu, skrytá pod ochrannou sklovinou. Takže dřením zubů jakousi abrazivní pastou zvenčí jsme schopni si trochu sedřít pigmentaci, zejména případné hnědé skvrny po jídle a pití, ale spolu s tím si řádně poškodíme sklovinu, která chrání zuby před vnějšími vlivy.

 

Poškozená sklovina je větší průšvih, než si myslíme

Poškození skloviny způsobené domácím bělením zubů, to je problém, který s sebou povlečeme mnoho let nebo až do konce životnosti zubu. Některá poškození skloviny jsou totiž zcela nevratná. Zuby zůstanou stále velmi vnímavé vůči teplu a chladu nebo sladkým a kyselým potravinám, o zvýšení kazivosti ani nemluvě.

Bělit si zuby doma s běžnými přípravky,mezi které patří například bělící zubní pasty nebo i běžné potravinářské suroviny, se zkrátka ve výsledku nevyplatí. Na bělení zubů je nutné jít profesionálně.

 

Bělit nechte jen odborníky

Jestliže toužíte po bílých zubech, je nutné sáhnout po úplně jiných metodách a hlavně s tímto přáním oslovit odborníky, kteří vědí, jak to udělat, aby vaše zuby získaly bělejší tón bez výraznějšího poškození skloviny.

Od odborníků si také nechte doporučit bělící zubní pasty, které budou sice odstraňovat zubní plak a pigmentaci, ale nebudou tolik škrábat sklovinu. Specializované pasty dokonce umějí nasednout na počínající zubní kaz a uzavřít jej.

Možná budete překvapení, že i takto specializované produkty mohou být k dostání v akčních nabídkách Penny Marketu za opravdu příznivé ceny – stačí se občas podívat do Penny letáku. Sáhněte tedy po těch sofistikovanějších pastách, protože obyčejné bělící pasty mají příliš hrubé abrazivní složky, takže vaše zuby také nenávratně poškodí.