Elektromobil už není snem. Klesající ceny a dostupnost nabíjecích stanic zvedají zájem o auta na elektrický pohon

V Česku v posledních letech roste zájem o elektromobily. Zatímco v některých zemích již začínají prodeje aut na elektrický pohon převyšovat tradiční poptávku po vozidlech se spalovacími motory, u nás tento jev ještě nenastal. Vzhledem ke svým přednostem a rostoucímu počtu dobíjecích míst je však jen otázkou času, kdy se na našich silnicích začne pohybovat skutečně významné množství elektromobilů.

 

Jak je to s cenou?

Elektromobil se dnes už dá pořídit pod 1 milion korun, což ještě před několika lety nešlo. Stále sice vyjde model s elektrickým pohonem zhruba na dvojnásobnou cenu v porovnání s autem se spalovacím motorem, klesající trend je ale patrný. Díky tomu je dnes elektromobil dostupnější pro širokou veřejnost. Tomu napomáhá rovněž zvyšující se produkce.

 

Výhody elektromobilů

Zásadním argumentem pro pořízení elektromobilu je ekologické hledisko. Při provozu nedochází k vypouštění jedovatých látek do ovzduší, což je typické pro spalovací motory. Kromě toho možná jako zákazníci oceníte tichý chod.

Moderní elektromobily mají poměrně solidní dojezd. Na jedno nabití jsou schopné urazit až 500 kilometrů, ještě před několika lety to byla sotva polovina.

Samotný provoz vozidla je levný. Dobíjecí stanice dnes poskytují možnost nabití jedné kilowatthodiny pod 10 Kč. Pakliže si domů pořídíte vlastní nabíjecí stanici, cena ještě výrazněji klesá. Na každém nabíjení elektromobilu tak ušetříte až desítky korun oproti tradičním palivům, což do značné míry kompenzuje vyšší pořizovací náklady.

Elektromobil už není jen hudbou budoucnosti, jde o realitu. Ačkoliv se s ní někteří zastánci tradičních motorových vozidel nechtějí smířit, nejspíše jim nezbude v budoucnu jiná volba. A snad sami uznají, že jde o efektivní a zároveň efektní řešení.