Energetický kumšt novostaveb

Postavit dům, zplodit syna, zasadit strom. Trojice úkolů, kterými společnost odpradávna interesuje muže, je vlastně jakýmsi jejich celoživotním úkolem. Ten, kdo v jejich plnění neobstojí, bývá vnímán jako nepříliš úspěšný jedinec.

Zplodit syna, to je hned. Zasadit strom není o nic moc složitější, ale dům, to je kumšt, který zasluhuje maximum pozornosti i trpělivosti. Zbudovat novostavbu je během na dlouhou trať, pokud zrovna nejste příznivcem montovaných objektů z katalogu bez jasného původu. A tak se od základního kamene staví cihla k cihle, aby budoucí rodinné sídlo odpovídalo standardizovaným normám.

 

Jak se vlézt do tabulek

Nový dům musí splňovat parametry pro získání energetického štítku do kategorie C. V praxi to znamená mít v souladu energie, které do budovy vstupují, jako vytápění, ohřev teplé vody, větrání, osvětlení, chlazení a klimatizaci s podlahovou plochou budovy, jejichž výsledkem je měrná roční spotřeba energie na metr čtvereční – vyjádřená v kWh/m2 x rok.

Novostavby se musí podle současné vyhlášky vlézt do < 142(120) kWh/m2. Budovy, které limit přesahují, nemohou být oficiálně povoleny. Aby se podařilo dostát patřičným  limitům, je vhodné přistoupit k zateplení nemovitosti. Nejlepším způsobem, jak zamezit únikům tepla a obstát v energetické zkoušce, je zvolit foukanou izolaci stropních částí.

 

Fyzika nelže

Již malé dítě ví, že podle fyzikálních zákonů stoupá teplo vzhůru, proto je namístě zaměřit se na střešní a půdní konstrukci. Minerální izolace Magmarelax  uspoří až 30% veškerých nákladů na vytápění, působí jako tlumící izolant proti chladu zvenčí a v létě i proti přílišnému teplu. Prostor bude rovnoměrně zaizolován bez takzvaných tepelných mostů.

Samotná aplikace není nikterak složitá. Tým techniků k tomu použije specializované vozidlo, čerpadlo a hadice, z nichž je izolační hmota stříkána na plochu pod tlakem. Pozornosti neunikne žádná škvíra, ani mezera mezi trámy. Běžný dům zvládne parta odborníků zpracovat během tří hodin a nenadělat přitom žádný nepořádek.