Historie čaje v Evropě

Čaj, stejně jako káva, patří mezi nejběžnější nápoje, které jsou známé po celé zemi. Každý den si čaj vychutnávají tisíce lidí po celém světě a i u nás v České republice je zvykem dát si šálek čaje ke snídani. Jak se však čaj do Evropy dostal? Jaká je jeho historie na našem kontinentu?

 

Nizozemí bylo první

Anglie byla odjakživa považována za evropskou čajovou velmoc, avšak víte, že první, kdo do Evropy dovezl čaj, byli Holanďané? Na počátku 17. století se do dnešního Nizozemí dostaly první bedýnky se zeleným čajem a brzy se čajové lístky ujaly ve společnosti. Zpočátku se prodávaly pouze v lékárnách jako prověřený lék na nejrůznější ochoření. Holanďané nebyli daleko od pravdy – zelený čaj opravdu dokázal a dodnes dokáže léčit a má blahodárné účinky na lidské zdraví. Tehdy byl ještě opředený mýty a legendami o jeho magických schopnostech, kterým lidé bezelstně věřili. Čaj se tehdy rozšířil ještě do Portugalska a do obchodů s čajem se brzy zapojila i Velká Británie. Britští (nejenom) obchodníci čaj znali, setkávali se s ním totiž při plavbách do Číny a jiných východních zemí. Avšak první doložené zmínky o výskytu čaje na britském ostrově jsou až z roku 1657, kdy se Thomas Garway rozhodne čaj zahrnout do své nabídky v kavárně. S rychlostí, jakou se nápoj ujal, se k Thomasovi připojili i další majitelé kaváren, a tak se z čaje mohli těšit všichni majetnější obyvatelé Londýna, zejména aristokraté.

 

Čajový průmysl

Angličané jsou z čaje tak nadšení, že mnoho obchodníků se rozhodne k dalšímu tahu. Mezi nimi je i Thomas Twining, který si v roce 1706 otevře v Londýně první britskou čajovnu, která tam stojí dodnes. Poptávka je brzy tak vysoká, že se Thomas Twining rozhodne otevřít Golden Lyon – první exkluzivní obchod se sypaným čajem a čajovými lístky v Anglii. Čaj opravdu zaznamenal fenomenální úspěch a stal se oblíbenou kratochvílí. Zvláště u vysoce postavených a královských rodin zvyk pití čaje upevnila tradice, kterou založila v roce 1840 vévodkyně Anna z Bedfordu, přítelkyně královny Viktorie I. Ta se totiž snažila vyplnit dlouhou mezeru mezi obědem a večeří, a tak začala zvát své přítelkyně na odpolední dýchánek, kde se podávali zákusky, sendviče a hlavně čaj. Tato tradice v různých obměnách existuje dodnes a dochovala se jako „čaj o páté“.

Pokud si i vy chcete vychutnat neobyčejnou chuť tradičního anglického čaje, vyzkoušejte čaje Twinings s dlouholetou tradicí, čaje English TeaShop či Ahmad tea.