Oblíbené jarní sporty

Zima tak tak přesáhla svou polovinu, ale o to více nám již chybí jaro a těšíme se na něj. S teplejším počasím i naše energie vystrčí své růžky a budeme chtít vylepšit svou fyzickou kondici, která v zimě malinko strádá. Vždyť co je na jaře nejpříjemnější? To je jistě všem zřejmé – více světla a více sportu na čerstvém vzduchu. A jaký sport je ten váš?

Některé sporty jsou pro jarní znovuzrození jako dělané. Které to jsou?

 

Chůze a NordicWalking

Při této, dnes již velmi oblíbené, chůzi se speciálními hůlkami zapojíme aktivně až 90% svalstva. Tento sport příznivě zatěžuje srdce a minimálně klouby, proto se hodí pro sportovce všech věkových kategorií. Taktéž pro začátečníky, běžce i lidi s nadváhou. Za hodinu můžeme spálit až 600 kalorií. Správně bychom měli NordicWalking provozovat  2x týdně 30 minut a každý týden přidávat 10 minut,až budeme sportovat 2x týdně celou hodinu. Potřebujeme jen správné hůlky a outdoorové oblečení či termoprádlo.

 

Jogging

Jedná se o druh nezávodního kondičního běhu pro zdraví. Pravidelným joggingem dosáhneme toho, že se naše kondice bude den ode dne zlepšovat. Dokonce můžeme i zhubnout. Optimální je sportovat třikrát týdně 30 – 40 minut. Začátečníkům se doporučuje 2 minuty běžet, 1 minutu jít. Důležité je udržet konstantní tempo. Když se to podaří, budeme mít správnou tepovou frekvenci a po 15 minutách se začne spalovat tuk. K tomuto pohybu nám budou stačit dobré sportovní či běžecké boty.

 

Cyklistika

Při jízdě na kole se budeme pohybovat na čerstvém vzduchu a zároveň se můžeme pokochat přírodou. Ale rovněž si skvěle protáhneme tělo. Skvělé pro naši fyzičku je, že jezdit na kole můžeme od jara až do zimy. Je to skvělý sport pro všechny.Pokud budeme šlapat hodinu a ujedeme 20 km, spálíme 550 kalorií. Jízdou na kole si můžeme zlepšit i kardiovaskulární systém.  Když chceme shodit nějaké to kilo, měli bychom na kole šlapat 2x týdně po dobu asi 45 minut. Co se nám může hodit? Propracované silniční nebo horské kolo je jasná volba. A co dále? Důležitá je určitě i ochrana hlavy. Pořiďte si tedy i helmu a cyklistické brýle.

 

In-line bruslení

S prvním jarním sluncem mnoho z nás jistě vytáhne inline brusle, ti co bruslili i v zimě je vyzkouší určitě jako první. A je to dobře, protože jízda na bruslích posiluje svaly hýždí a stehen, zlepšuje rovnováhu a méně zatěžuje klouby. Za hodinu jízdy spálíme až 800 kalorií. Tak na co čekat, jdeme bruslit. Pro efektivní hubnutí a zrychlení metabolismu je třeba zabruslit si 2x týdně alespoň po dobu 45 minut. Potřebujeme jen kvalitní brusle a také nezbytné chrániče. Ve specializovaných sportovních prodejnách nám jistě poradí, co vybrat. S trochou šikovnosti může na jaře bruslit každý.

 

Koloběh

Koloběžka je v posledních letech velmi „in“ jarní i letní dopravní prostředek. Lidé již kupují profesionální koloběžky pro cestování i sportovní dobrodružství. Nezdá se to, ale ježděním na koloběžce zapojujeme svaly celého těla, aniž bychom výrazně zatěžovali klouby či páteř. Koloběh posiluje břicho a problémové hýžďové a stehenní svaly. Jak často provětrat koloběžku? Stejně jako kolo aspoň  2x týdně. Ideální by bylo jezdit na koloběžce do práce. Koloběžku si můžeme pořídit za cca 5000 Kč a výše a dětská koloběžka stojí kolem 3000 Kč. Při každodenním ježdění se doporučuje přikoupit si helmu nebo cyklistické rukavice. Výborné je, že tento sport si užije s chutí celá rodina, děti, babička i dědeček.

Který sport na jaře nejvíce baví vás?