I kuchyně na míru mají svá pravidla, umíte se v nich orientovat?

Prostor kuchyně je pro architekta bezpochyby nejnáročnější částí každého domu či bytu. Velké požadavky na funkčnost se v kuchyni pojí také s představami i příjemném vzhledu a harmonickém souznění všech částí. Kuchyně na míru pomohou vyhovět požadavkům daného prostoru a učinit své majitele skutečně šťastnými. Ale na co je třeba při jejich plánování myslet především?

Ještě než oslovíte konkrétní kuchyňská studia, zaměřte se na několik věcí. Především byste měli hledat tam, kde jsou vám schopní a ochotní nabídnout kompletní služby. Jinými slovy, nejlepší kuchyňské linky na míru vám vyrobí tam, kde si umí poradit s jejich komplexním zpracováním – od osvětlení až po nezbytné doplňky.

 

Kuchyňský trojúhelník je základ

Každá kuchyně se děli do tří funkčních zón, které zkráceně nazýváme kuchyňský trojúhelník. Jde o varnou zónu, umývací zónu a skladovací zónu. Tyto zóny od sebe nesmí být příliš vzdálené, ale zároveň na sebe musí prakticky navazovat, aby byl pohyb po kuchyni co nejjednodušší a maximálně účelný. Každá zóna by od té následující měla být vzdálena zhruba dva až tři kroky (90 centimetrů), jinak se příprava a samotné vaření jídla neúměrně prodlouží a znepříjemní.

 

Bez odkládacích ploch se neobejdete

Při navrhování vaší nové kuchyně myslete i na dostatek odkládacích prostor, které vám pomohou udržet pořádek a zároveň jsou nezbytné pro pohodlnou přípravu jídla. V ideálním případě by se měly nacházet v každém přechodu mezi jednotlivými funkčními zónami a také po stranách sporáku – 40 centimetrů napravo i nalevo bude stačit.

 

Vsaďte na kuchyň bez úchytek

Některé moderní trendy příliš praktické nejsou, ale bezúchytové kuchyňské linky mezi ně rozhodně nepatří. Oblíbili si je designéři i majitelé bytů pro jejich snadnou údržbu a harmonický vzhled. Existuje několik možných řešení jak podobného stavu dosáhnout. Seznamte se s nimi nejlépe na vlastní kůži v nejbližší prodejně s nábytkem a vyberte si to nejlepší právě pro vás. Určitě nebudete litovat.