Jak do těla dostat potřebné vitamíny

Dostatek vitamínů a minerálů potřebuje lidské tělo nejen pro správné fungování, ale také pro dobrý fyzický a psychický stav. Víte, jaké vitamíny jsou nejdůležitější a v čem jsou obsaženy? Doplňte je do svého jídelníčku už dnes!

 

Vitamín A

Tento vitamín nám pomáhá bojovat proti infekci. Udržuje správné množství bílých a červených krvinek. Najdete ho nejvíc v oranžové zelenině. Sem patří například batáty a mrkev. Z ovoce pak mango, papája a meruňky. Dostat do těla jej můžete pomocí nízkootáčkového odšťavňovače Orava OS-149, který má příkon jen 150 W. Přípravy ovocných a zeleninových šťáv pro vás budou snadné a rychlé.

 

Skupina vitamínů B

Mezi nejdůležitější stavební látky, které pomáhají našemu tělu ke správnému fungování, patří skupina vitamínů B. Například vitamín B1 pomáhá měnit sacharidy v energii, je tak nutností pro sportovce. Najdete ho v luštěninách, ořeších, lahůdkovém droždí nebo hnědé rýži. Vitamín B2 potřebujete k regeneraci svalů po cvičení, vitamín B3 napomáhá zdravému trávení. Vitamín B5 pomáhá k regeneraci a je obsažen v semínkách a avokádu. Vitamín B6 funguje jako obrana proti infekcím a je obsažen v banánech a ovesných vločkách. Velmi důležitý je i vitamín B12, který je důležitý pro správnou funkci nervové soustavy. Skvělým zdrojem tohoto vitamínu je chlorella, lahůdkové droždí a maso.

 

Vitamín C

Silným antioxidantem je vitamín C. Ten dokáže zmírňovat fyzickou, ale i psychickou námahu. Funguje skvěle v boji proti infekcím a posiluje imunitní systém. Vitamín C najdete v citrusech a menší množství ve většině ovoce a zeleniny. Do těla jej dostanete konzumací čerstvých plodin nebo pomocí odšťavňovače. Vyberte si šnekový odšťavňovač Orava OS-150 A, který disponuje praktickým dvoufázovým sítkem s rozdílně velkými otvory a zpětným chodem motoru, díky čemuž nemusíte ani při dlouhé odšťavňování rozebírat a čistit.

Vitamín D

O vitamínu D je známo, že pomáhá navodit psychickou pohodu a klid. Je ale potřeba i při hojení zranění, tvorbě kostí a vstřebávání vápníku z potravin. Najdete ho v lahůdkovém droždí a ve velkém množství jej můžete absorbovat z pobytu na slunci.

 

Vitamín E

Stejně potřebný je i vitamín E. Sportovci a velmi aktivní lidé by si měli dát pozor na nedostatek tohoto vitamínu. Pomáhá odbourávat následky fyzické zátěže, posiluje organismus a zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému. Najdete ho v konopném, lněném a dýňovém oleji.

 

Vitamín K

Pro výživu srdce a při poruchách s krvetvorbou byste měli doplnit i vitamín K. Ten je obsažen hlavně v listové zelenině a piniových oříšcích. Z těchto surovin si můžete připravit chutné pesto, pomocí kvalitního kuchyňského mixéru Orava RM-1550.

 

Něco navíc – superpotraviny

Kromě výše uvedených potravin, vyzkoušejte i superpotraviny, které obsahují velké množství minerálů, vitamínů a potřebných látek. Ze superpotravin zařaďte oříšky, oříšková másla, mořské řasy, zelený ječmen a rakytník.