Jak správně používat činky?

Cvičení se závažím pomáhá tvarovat naše tělo. Činky jsou jedny z nejoblíbenějších pomůcek na posilování. Aby však byl trénink s nimi opravdu efektivní, měli bychom si dávat pozor na chyby.

 

Pospíchej pomalu

Známé přísloví platí i při silovém cvičení, není kam spěchat. Každý cvik má svou správnou techniku, kterou byste měli znát a dodržet, tedy cvik provádět v plném rozsahu a nechvátat. Častou chybou je právě rychlost cvičení zejména na úkor správné techniky, což je velmi neefektivní. Soustřeďte se na cvičení a nenechte se rozhodit z rytmu, ani když se vám ve sluchátkách změní hudba na rychlejší. Činky vyžadují pravidelnost opakování, proto si najděte rytmus, který vám vyhovuje a ten udržte po celou sérii. Důležitý je i počet cviků, ideální je 6 – 15 opakování, a také postupné přidávání váhy.

 

Více je méně

Klasickou chybou začátečníků je příliš těžká nebo naopak lehká váha, zvlášť u jednoruční činky. Když budeme zvedat lehkou váhu, moc efektivní to nebude, ale alespoň si neublížíme. Pokud ale vybereme váhu těžší, riskujeme zranění, natažený nebo natržený sval a dlouhou dobu potřebnou pro regeneraci. Posilovací pomůcky je vhodné kombinovat a mít k dispozici více vah, protože pro různé cviky se hodí různé váhy a především pak poslouchání vlastního těla. To, co vyhovuje kamarádovi nemusí nutně sedět nám a tak je dobré řídit se především sám sebou. Obecně jde říci, že pokud u dvanáctého opakování cviku cítíte únavu, je to ta správná cesta. Když se únava objeví už při třetím opakování, máte příliš těžkou činku a naopak když byste mohli pokračovat ihned dál, přidejte si.

Silové tréninky mají velmi dobré výsledky a také mohou být zábavné, musí se však cvičit tak, jak se má a vyvarovat se zbytečných chyb a úrazů. Dosažení cílů je pak mnohem bezpečnější a rychlejší.