Jak koupit ojeté auto?

S rostoucími cenami a rychle klesající hodnotou nových automobilů, jsou stále více kupované automobily ojeté. Stále více lidí si nové auto nemůže dovolit, v České republice se prodá čtyřikrát více ojetin než nových aut. Jak ale ojeté auto vybrat, aby se opravdu ušetřilo? Na co si dát pozor, čemu věnovat pozornost a kde kupovat? S tím má poradit následující článek.

Vytvořit si představu

Ze všeho nejdůležitější je si srovnat priority a očekávání od „nového“ auta. Hlavní by asi měly být požadavky na auto a jeho maximální cena. Mělo by se velmi důkladně hledět na motorizaci, barvu a typ vozidla. Aby auto vyhovovalo všem členům rodiny, barevně se vám líbilo.

Co se týče motorizace, stále přežívá dojem, že s ojetým dieslem se ušetří na palivu. Je nutné brát v úvahu, že se dieslem jsou spojené dražší opravy a náklady na jeho čištění, které ušetřené peníze lehce spolkne.

Průzkum trhu

Pokud se již hledá konkrétní model, není dobré uspěchat jeho koupi. Měl by být kvalitně zmapován trh s ojetinami, mít představu o cenovém rozmezí, vyhnout se podezřele levným kusům. Pohybovat se ve středové cenové relaci a brát v úvahu poměr kilometrový nájezd, stáří, výbava : cena. Předem se přesvědčit, že nabídka odpovídá realitě a zda je vůz stále na prodej.

Kontrola

Nejdůležitější je, aby seděl stav vozidla a všech parametrů s velkým technickým průkazem. Shodovat by se mělo VIN, číslo motoru, číslo typu motoru a barva. Je tedy potřeba zkontrolovat základní indetifikátory vozidla:

  • Kontrola roku výroby
  • Kódy na sklech
  • VIN – číslo automobilu
  • Typ a výrobní číslo motoru
  • Rok výroby
  • Typový štítek

Dále by se pak měl zkontrolovat původ vozidla. Ministerstvo vnitra nabízí možnost si prověřit auto v databázi odcizených vozidel ČR na stránkách ministerstva nebo za pomocí SMS. Je potřeba mít jedno ze čtyř kritérií, jako SPZ, čísla motoru, VIN, čísla podvozku. Kontrola technického stavu, jako je lak originální spoje a tmelení karoserie, interiér, motor, pneumatiky a elektrické součásti.

Jak zaplatit?

Samozřejmě nejlepším způsobme jak zaplatit je hotovost, odpadnou veškeré starosti se splácením, majitel je hned jasný a prodej je s podpisem ukončen. V současné době jsou daleko více využívané možnosti splátek, a to leasing auta, úvěr na koupi vozu a další možnosti.

Leasing automobilů je stále více využívaným způsobem financování vozidla. Je to díky rychlému a snadnému vyřízení, bez zbytečných dokumentů. Je vhodný převážně pro podnikatele, z důvodů daňových výhod. Po dobu splácení leasingu je stále majitelem autobazar nebo poskytovatel leasingu.

Úvěr se pomalu stává stejně využívaný, převážně u soukromých osob, které chtějí být majitel ihned po podpisu úvěru, což u leasingu není možné. Úvěr se sjednává v bance a je obtížnější na administrativu, je nutný doklad o příjmu. Úvěr je možné doplatit kdykoliv se ručiteli bude hodit, nevýhodou, je že s vlastnictvím přichází i rizika, jako když se věc rozbije, je nutné ji stejně doplatit.

Poměrně netradičním způsobem koupě je přenechání leasingu. Nabízí se možnost přenechání na autobazaru nebo na jiné fyzické osobě. Ta pak doplatí, co schází z leasingu a stane se majitelem vozidla. Taková nabídka většinou přichází, když splátce se leasingu dostane do finančních problémů nebo se chce zbavit závazku. Podmínkou je, že nový zájemce bude splňovat podmínky leasingové společnosti. Ta si za takové převedení účtuje poplatek.