Jak na čistý domov

Udržet náš domov čistý je obzvláště teď v zimním pošmourném počasí úkol téměř nadlidský. Déšť, bláto či sníh smíchaný se solí si zvenčí nosíme na našich botách až do předsíně. Přitom by stačilo tak málo – vytvořit si účinný systém rohoží, podobně jako to praktikují v mnoha jiných státech, stačí se podívat do zámoří, kde chodí v botách doma běžně. My jsme v tomto ohledu značně pozadu. Přitom právě rohože jsou skutečně neocenitelným pomocníkem, nejen, že zabraňují roznášení nečistot po našem obydlí, uklouznutí, ale také zvyšují životnost a snižují nutnost údržby podlah. Umístíte-li ji před vstup, omezíte špínu vnášenou dovnitř na minimum, protože zachycují až 80% nečistot. Navíc fungují jako významný reprezentační prvek, k dostání jsou totiž v mnoha nápaditých designech a barvách. Sáhněte klidně i po veselých motivech, které vám zvednou náladu, kdykoli překročíte práh vašeho domu.

 

Důležité čistící zóny

Pouze jedna rohož však nestačí, protože není univerzální a nezvládá si tak poradit se vším, proto je třeba vytvořit si kompaktní čisticí zóny z více druhů. Před vchod umístěte silnější rohože, které odolají i nepříznivým vlivům počasí a střídajícím se teplotám. Nejlepší službu prokážou rohože ze špičkového polypropylenu, které toho hodně vydrží, jsou trvanlivé a nerozbitné. Skvěle si poradí s nejhrubšími nečistotami, jako je sníh, bahno nebo kamení. Další zóna by měla sloužit k zachycení drobnější špíny a poslední potom k usušení a zadržení posledních drobných nečistot. Zde se používají hlavně textilní rohože s vysokou absorpční schopností.

kusovy-koberec-birmingham-bezovy

Šikovný kousek do koupelny

Zatímco na venkovní rohože jsme si v našich končinách příliš nezvykli, na ty koupelnové pro jejich praktičnost nedáme dopustit. Nejen, že zabraňují nachlazení i uklouznutí, ale mají také důležitou estetickou funkci. Jsou totiž výrazným dekorativním prvkem, který celou místnost krásně doplní, seženete je v mnoha barevných kombinacích. Vybírejte koupelnové předložky, které jsou vyrobeny ze speciálních mikrovláken, tento materiál perfektně saje vlhkost a navíc je velice pohodlný a měkký na dotek – podobně jako koberec. Všechny rohože v domácnosti nezapomeňte pravidelně a poctivě udržovat, prodloužíte tak nejen jejich vzhled, ale především životnost a účinnost – spolehlivě sloužit vám tak budou dlouhá léta.