Jak na výběr revizního přístroje?

Častá otázka začínajících revizních techniků je, jak vybrat správný měřící přístroj pro svou práci a na co se při jeho výběru zaměřit.

 

Základní kritéria

Pro výběr vhodného měřícího přístroje je potřeba si zodpovědět několik otázek a vyznat se v normách. Ty ukládají povinnost ověřit bezpečnost elektrických zařízení měřením a určují, co a jak se na revidovaném zařízení má měřit. Někdy se požadavky překrývají, ale často se spíše liší a proto bychom měli potřebný revizní přístroj vybírat s ohledem na to, co budeme měřit a také kde a v jakých podmínkách. Pro revize domovních instalací budou nižší požadavky než pro revize v průmyslových objektech a výrobě, stejně jako se budou lišit požadavky pro strojní zařízení a elektrické instalace.

 

Univerzální pomocník

Jednoúčelová zařízení mohou sloužit jako doplněk ke stávajícímu vybavení. Pokud se ale chceme či potřebujeme vybavit kompletním měřícím zařízením, bude finančně výhodnější se rozhodnout pro univerzální měřící přístroj. Nevýhodou může být fakt, že při nutnosti opravy nebo kalibrace nebudeme mít v práci čím měřit. Výhodou ale je, že máme vše pohromadě a nemusíme s sebou nosit mnoho jiných zařízení. Před jeho pořízením se vyplatí věnovat čas prostudování všech norem, které se nás a naší práce týkají a zkontrolovat si dobře i technické parametry vybraného přístroje, aby opravdu splňoval všechny naše požadavky i požadavky norem.

Může se stát, že některá měření nebudete provádět vůbec či se s nimi potkáte jen ojediněle a pak je vhodné zvážit, zda tyto funkce opravdu potřebujete. Tedy zda je nutné vybírat přístroj s funkcemi, které v praxi následně téměř nevyužijete. Na základě kritérií vám rádi s výběrem pomohou odborníci z firmy GHV Trading, která má dlouholeté zkušenosti s nabídkou měřících přístrojů.