Jak nastartovat metabolismus v zimě? S našimi tipy hravě!

Zima je období, kdy energií ani dobrou náladou zrovna dvakrát nehýříme. Nic se nám nechce, nejraději jen ležíme u televize a nezřízeně hodujeme. Tento způsob života se však neblaze podepisuje na naší postavě, zpomalí se nám metabolismus a my jsme pak s příchodem jara nepříjemně překvapeni, když se postavíme na váhu. Jak zimním nástrahám nepodlehnout a organismus nastartovat?

 

Snídejte

Najděte si ráno čas na snídani, i za cenu toho, že budete muset vylézt z postele o pár minut dřív. Výživný pokrm, který bude obsahovat bílkoviny, zdravé tuky, vlákninu a vitamíny zvládnete připravit během pár minut. V chladných dnech si k snědku dopřejte něco teplého, ideální je miska ovesných vloček s mlékem. Ovesné vločky totiž zrychlují metabolismus a navíc dodají tělu důležitou vlákninu. Vedle nešlápnete ani s omeletou s avokádem a zeleninou.

 

Spěte

Následující rada se vám jistě bude líbit, týká se totiž spánku. Přes zimu je naše tělo víc unavené, proto bychom mu měli dopřát dostatek času na regeneraci. Příliš málo spánku zpomaluje metabolismus a může zapříčinit zbytečné přejídání během dne, dochází totiž ke zvyšování ghrelinu, hormonu hladu. Pokud to alespoň trochu jde, odeberte se na kutě co nejdřív a dopřejte si minimálně osm hodin v posteli. Nedokážete-li se ponocování vzdát, možná vám pomůže následující informace: za každé dvě hodiny spánku, které vám chybí, se hubnutí zbrzdí o půl kilogramu.

 

Nedejte lenosti šanci

Zima nabízí spoustu možností pohybu, stačí je jen chtít vidět. A v tom právě bývá největší kámen úrazu, většina z nás totiž raději lenoší, než by vyrazila lyžovat, bruslit, běžkovat nebo se vydala na túru a výlety. I když se vám ale z tepla domova nechce vystrčit ani nos, nemusíte veškerý čas strávit válením na gauči. Dnes můžete klidně sportovat i doma u televize – stačí si jen pořídit běžecký pás, rotoped nebo obyčejnou podložku na cvičení. K vybití špatné nálady, ke spálení kalorií a k udržení kondice pak poslouží boxovací pytel, který se dnes těší čím dál větší oblibě i mezi ženami.

 

Choďte

Pokud vás na sport moc neužije, nevadí. Stačí, když budete provozovat pohybovou činnost, která je člověku nejpřirozenější – obyčejnou chůzi. Vydejte se na procházku na čerstvém vzduchu. Existují i cvičební přístroje, které simulují chůzi, například vibrační desky. Jejich výhodou je, že se snadno obsluhují a navíc jsou nevěřitelně skladné, takže vám doma nebudou zabírat prakticky žádné místo. Tak nepodléhejte lenosti a dělejte něco pro zdraví bez ohledu na počasí!