Jak nenaletět podvodníkům, když si chcete půjčit peníze?

Dobrá rada se hodí občas každému. U půjček a financí obecně by to měla být ta, která vám pomůže se zorientovat v nabídkách poskytovatelů půjček, vybrat si kvalitního partnera pro svůj úvěr a vyhnout se všem podvodníkům. Na co si dát pozor?

Dříve mohl peníze půjčovat každý, kdo je měl. A také si každý mohl určovat podmínky podle svého, výši úroků i různé další poplatky. Nové zákony sice zpřísnily pravidla, přesto je však dobré se mít na pozoru. Vaše banka je určitou zárukou serióznosti a spolehlivosti, ovšem vyjednání úvěru je velmi zdlouhavé a třeba vám ani požadovanou částku nakonec banka neschválí. Druhou možností jsou nebankovní půjčky, které poskytují seriózní společnosti. A právě mezi nimi můžete narazit na podvodníky a je tak potřeba před podpisem smlouvy trochu popřemýšlet a vše si prověřit.

V první řadě si ověřte, zda vámi vybraný poskytovatel půjčky má licenci ČNB nebo si o ni zažádal, tuto informaci najdete právě na stránkách ČNB, kde jsou uvedeni všichni žadatelé o licenci i ti, co ji již obdrželi. Ta je zárukou, že daná společnost je pod dohledem této banky a je tedy seriózní. Pro svou půjčku si tak vždy vyberte poskytovatele, který o licenci v ČNB zažádal. Takový poskytovatel půjčky bude mít i dobře udělané webové stránky, na kterých najdete všechny potřebné informace od kontaktů až po veřejně viditelné obchodní podmínky nebo výši úroků. Nesolidní společnost bude mít na stránkách, pokud vůbec bude nějaké provozovat, jen několik základních údajů a mnoho slibů místo relevantních informací.

Vyhněte se také všem nabídkám z letáků, vizitek za stěračem auta nebo bezejmenných inzerátů na zastávkách MHD či sloupech veřejného osvětlení. A samozřejmě vždy a za všech okolností platí základní a první pravidlo: vše si důkladně přečtěte, nechte vysvětlit a nikdy nic nepodepisujte, aniž byste předem četli a věděli, co podepisujete. Vyhnete se tak do budoucna mnoha zbytečným problémům.