Jak se nejlépe naučit jazyk? Vydejte se na jazykový pobyt

Češi i Slováci mají tendenci k učení se cizím jazykům přistupovat špatně. Domnívají se, že ho musí nejdříve perfektně zvládnout a pak se mohou teprve odvážit komunikovat. Ono by to přitom mělo být přesně naopak. Daleko důležitější než dokonalá gramatika je konverzace.

Zkuste si však vzpomenout, jak jste se učili angličtinu, němčinu či jiný jazyk ve škole. Hodiny biflování slovíček a gramatických cvičení, která byla naprosto o ničem. Čtení článků a opakování vět bez toho, abyste nad nimi museli přemýšlet. Přesně tak vypadá typická výuka cizího jazyka ve škole. Co s tím? Začněte se snažit mimo školu.

 

Nebojte se jazykových kurzů, vypadají jinak než školní výuka

První radou, kterou vám můžeme dát, je zapsat se na jazykový kurz do jazykové školy. Jazykovky najdete téměř v každém větším městě, v menších městech působí zase soukromí učitelé. I ti nejsou špatnou volbou, rychlost výuky přizpůsobí vašim potřebám, takže se rozhodně nebudete nudit.

Ale zpět k jazykovým školám. I tam je výuka dost odlišná od toho, na co jste zvyklí ze základní, střední a bohužel také vysoké školy. Podívejte se například na kurz angličtiny Žilina – na „skupinových“ kurzech se běžně potkávají třeba jenom dva, tři nebo čtyři studenti. Učitel má tedy daleko více prostoru komunikovat s každým studentem zvlášť. V jazykové škole se piluje hlavně komunikace a praktické využití jazyka, ne nudná gramatika a cvičení v pracovním sešitě.

 

Dalším stupínkem na žebříku je jazykový pobyt

Co vás však posune úplně nejdál, je pobyt v dané zemi. Ne pouze na týden na dovolenou, ale dlouhodobý pobyt, ideálně jazykový pobyt spojený s výukou daného jazyka. Je však ideální, když se v této fázi nacházíte už aspoň na úrovni A2 nebo B1. Tak budete mít možnost jazyk skutečně využít, s místními se domluvíte, budete schopní odpovědět prodavačce či se zeptat na cestu. A vůbec nejlepší je najít si nějaké místní kamarády.