Jarní sukně a návrat k přírodě

Jaro nahrává novým materiálům a zpracování. Jen těžko by se hledal jiný materiál, který k jaru patří líp než len. Jedinečná látka, která má unikátní termoregulační vlastnosti, je nadčasová a téměř nesmrtelná. V dámském šatníku vydrží i desítky let a při vhodně zvoleném střihu a se správnou péčí během praní, sušení a větrání, kdy potřebuje pravidelně na vzduch, aby se vlákna narovnala, nikdy nevyjde z módy a neponičí se. To je výhoda, kterou se nemůže pochlubit žádný jiný materiál. Snad jen silná hovězí kůže by mu mohla ve výdrži konkurovat. Lněné věci se na módní vrchol nikdy nedostaly, ale vždycky byly v dámských šatnících přítomné a platily za stálice, které jsou pro ženy jistotou. To platí i dnes. Len v zimě hřeje a velice dobře izoluje teplo a nepustí k tělu chlad, v létě zabraňuje pocení, nechává kůži dýchat a brání přehřátí. Na první pohled i omak je sice nepoddajný a spousta žen si neumí představit, že by v takových šatech nebo sukních strávila celý den, ale len klame a na těle je nesmírně příjemný a jemný. Právě proto se hodí právě pro jarní sukně. Pro nositelky je velkým překvapením a často nezůstanou jen u jediného kousku.

 

V jednoduchosti je krása

Jarní sukně ze lnu jsou zpravidla volnějšího střihu, rozevláté, neomezují v pohybu, při chůzi se vlní. V pase mohou být pružné nebo pevné, se zapínáním na zip nebo velký knoflík, na tom nesejde, v postranních švech bývají zapuštěné kapsy. Jde o materiál a pohodlí, které s sebou jarní sukně ze lnu přináší. Na materiálu se většinou nešetří. Pouzdrový střih se pro tyto jarní sukně nehodí. Nepruží a nepovolí ani o milimetr, při pohybu by zbytečně pnul a napínal se, ženě by působil nepohodlí a vypadal nevzhledně, krčil by se a vytvářel ošklivé sklady, které napraví jenom žehlička. Volnost lněným sukním sluší a nahrává pohodlné módě vhodné na jaro.

 

Silná dvojka

Kombinace, kterou jarní sukně ze lněných materiálů vyžadují, jsou až směšně jednoduché. Stačí obyčejné tričko jednoduchého střihu, projmutá košile, jemný rolák nebo svetřík s lodičkovým výstřihem, tílko na špagetová ramínka, nebo top se spadlými rameny. Vrchní díl může být  klidně výraznější, aby nebyl outfit příliš nudný. Lněné sukně jsou totiž často bez potisku nebo zdobení. Tím by se zbytečně odsunula do pozadí jedinečná struktura materiálu a jarní sukně ze lnu by zapadly v davu. Takové jarní sukně jsou originální a výrazné, nejsou vidět na ulici na každém kroku. Ve stejném – přírodním – duchu by se měl nést i zbytek outfitu. Ideální jsou slabé roláky z merina, pásky z konopí, slamáky a balerínky z kopřivových vláken.