Vybíráte řetízek? Poradíme ideální délku

Řetízek má doma úplně každý. Patří mezi neoblíbenější a nejvděčnější šperky. Hodí se pro každou příležitost a většina z nás svůj oblíbený kousek z krku prakticky nesundává. Jak vybrat ten správný, aby vám sloužil dlouhá léta, neškrtil nebo se zbytečně nezahakoval? Poradíme.

U řetízku je důležitý design, cena i kvalita. Cena obvykle hraje pro spoustu lidí důležitou roli, avšak kvalita je nejdůležitějším kritériem. Proto doporučujeme vyhýbat se bižuterii. Levné šperky nemají dlouhou životnost a často způsobí i alergické reakce. Podráždění u šperků z drahých kovů bývá velmi ojedinělé.

I děti si zaslouží zlato

Právě pro děti je vhodný zlatý řetízek a nebo řetízek z bílého zlata. Velmi dobře je snášejí na kůži. Můžete si říct, že zlato je pro malé děti zbytečné a drahé. Dětské řetízky však bývají jemné a krátké. Jejich váha v gramech je tedy malá a cena nikterak vysoká. U dospělých je zlato či stříbro spíše otázkou vkusu.

Stříbrný řetízek je samozřejmě od zlatého cenově dostupnější. U zlata je směrodatná cena za 1 gram. Čím kratší řetízek je, tím nižší je jeho cena oproti delším řetízkům. Dospělý člověk však potřebuje délku úměrnou jeho postavě.

 

Ani krátký, ani dlouhý

Pro děti je optimální délka řetízku 36 – 40 cm. Dětské řetízky by měli být především bezpečné a pevné. Výrazně nedoporučujeme duté řetízky a nebo ostré hrany jednotlivých článků. Hladká zaoblená očka jsou na místě. Mezi nejvhodnější řetízky pro děti považujeme typ ankr nebo jemný ale pevný pancr.

Ženy se štíhlou postavou často vyhledávají délku 45 cm. Silnější ženy pak délku 50 cm. Jsou však i dlouhé dámské řetízky s délkou 60 cm a více. Ty se však nosí spolu s výraznými přívěsky jako jsou například medailony, či madonky větších rozměrů.

Délky pánských řetízků jsou k dostání v rozmezí od 50 cm až do 60 cm. Opět je důležitý typ postavy a také výška.