Jak se poprat s výběrem bezpečnostních dveří

Doma bychom se měli cítit především v bezpečí. Ochránit náš domov před nezvanými návštěvníky pomohou bezpečnostní dveře. Při jejich výběru bychom se měli rozhodovat nejen podle barvy nebo vzhledu, ale také podle jejich vlastností.

 

Bezpečnost především

Vlastnosti dveří charakterizuje bezpečnostní třída. Ta určuje, jak moc jsou dveře odolné proti vloupání. Platí zde obecné pravidlo: čím vyšší třída, tím vyšší odolnost. Podle evropských norem se rozlišuje 5 bezpečnostních tříd, z nichž nejčastěji užívaná a již dobře odolná je třída 3. Při výběru bezpečnostní třídy se nezapomeňte informovat také u své pojišťovny, jaké podmínky musí splňovat pro vaši pojistku. Vybírejte z osvědčených prodejců a výrobců, jejichž výrobky mají certifikáty kvality.

 

Materiál je základ

Už na první pohled ve vás musí bezpečnostní dveře vzbuzovat důvěru. Měly by být bytelné, na pohled robustní a odolné, s celokovovou konstrukcí. Pokud dáváte přednost proskleným dveřím, bezpečnostní dveře se vyrábí i v této kombinaci. Bezpečnostní sklo má opět několik tříd, různé druhy tloušťky a vybrat si můžete dvouvrstvé nebo třívrstvé provedení, velikost skla i jeho průhlednost.

Design je také důležitý Barevnou kombinaci i povrchovou úpravu si často můžete vybrat přímo na míru. Například firma Adlo je specialista na bezpečnostní dveře a nabídne vám nespočet možností výběru barvy i povrchové úpravy dveří. Nejčastěji se pro povrch využívá lamino, přírodní dýha nebo dřevěný masiv, zvolit však můžete i stříkaný povrch nebo Geta povrch. Vzhled dveří tak může odpovídat přesně vašim představám, při plánování designu však mějte na mysli, že méně je někdy více a nenápadný vzhled bude přitahovat méně pohledů i zlodějů.

Oheň a hluk

Bezpečnostní dveře mohou mít mnoho dalších vlastností, které ochrání váš domov i vaše soukromí, jako je třeba protipožární a zvuková odolnost. U označení výrobku za písmenkem E hledejte číslo, které v minutách určuje, jak dlouho vydrží dveře zabránit šíření požáru. Samozřejmě i zde platí čím více, tím lépe.

 

Pár tipů na závěr

Nejdůležitější je správně měřit. Nejkrásnější a nejbezpečnější dveře na míru vám nebudou k ničemu, když budou mít špatné rozměry. Pokud si nejste jisti, obraťte se na odborníky s žádostí o radu a pomoc. Veškeré doplňky a příslušenství ke dveřím, jako je kování, kukátko nebo řetízek, vybírejte vždy ve stejné bezpečnostní třídě jako celé dveře. Ani na drobnostech se nevyplatí šetřit, jde přece o bezpečí vašeho domova.