Jak se starat o čističky vzduchu?

Čistý vzduch je podle Světové zdravotnické organizace jedním z nejdůležitějších aspektů pro lidské zdraví. To, jaký vzduch dýcháte venku, zřejmě moc neovlivníte. Můžete se však podílet na tom, aby aspoň domácí ovzduší bylo čisté.

Lidé na kvalitu vzduchu v domácnosti v posledních letech dost dbají. Domácí čističky vzduchu pomáhají vzduch vyčistit, odvlhčovač vzduchu vás zase může zbavit vlhkého vzduchu projevujícího se například plísněmi na stěnách. O všechny tyto přístroje je ovšem třeba se starat. Čističky vzduchu, respektive jejich filtry, potřebují čas od času vyčistit, aby mohly správně fungovat.

 

Jak často filtr čistit?

Záleží na konkrétním prostředí. Pokud se čistička nachází ve velmi prašném prostředí, je často využívaná, nebo máte doma alergika, je třeba vyšší frekvence čištění. Nejlepší je, když filtr pravidelně kontrolujete. Jakmile se na něm objeví menší nános, je čas pustit se do očisty. Ta se bude odvíjet podle toho, jaký filtr vaše čistička vzduchu má.

 

Jakým způsobem čistit jednotlivé filtry?

Jestli si nejste jistí, jaké filtry má vaše čistička vzduchu, podívejte se například do manuálu k zařízení.

 

Prachový filtr

Prachový filtr bývá první vrstvou a slouží k zachycení největších nečistot, obvykle viditelných i okem. Mívá podobu mřížky, kterou stačí jen utřít vlhkým hadříkem či vysát vysavačem.

 

Uhlíkový filtr

Uhlíkový filtr je dost namáhaný, proto ho kontrolujte a čistěte často. Měl by se jenom propláchnout v teplé vodě, nedrhněte ho houbičkou ani hadrem. Dá se vložit i do myčky, ale ne na teplotu vyšší než 70 °C. Po umytí ho každopádně nechte dobře vyschnout, třeba na topení.

 

HEPA filtr

Moderní HEPA filtr dnes najdete skoro v každé čističce vzduchu. Dejte si však pozor, jestli máte omyvatelnou, nebo neomyvatelnou verzi. Ta omyvatelná se dá umýt vodou (ale nedrhnout), neomyvatelná se čistí vzduchem – ideální je vyfouknout nečistoty stlačeným vzduchem.

Příliš zanesený filtr je samozřejmě vždy jistější vyměnit, ani po vyčištění by už nemusel dobře fungovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *