Jak správně třídit textil?

Možná i vy si při pohledu na svoji přeplněnou skříň říkáte, že je na čase, aby nevyužívané věci opustily vaši domácnost. Pokud se jedná o nenošené nebo zachovalé kousky oblečení, můžete jejich darováním udělat radost někomu jinému. Co však s těmi ostatními? Které věci můžete dát do kontejneru na textil a které ne?

 

Recyklace textilu a pomoc ostatním

Mnoho domácností třídí papír, odpady i sklo. Proč tedy netřídit i textil? Bylo by velká škoda, kdyby skončil na skládce či ve spalovně, když je zde spousty způsobů, jak může posloužit. Jestliže jste tedy udělali velký úklid šatníku a vytřídili oblečení, nevyhazujte ho. Raději vyhledejte ve vašem městě kontejner na textil a oblečení odložte zde. Kam vaše věci doputují? Kontejnery jsou pracovníky vyprazdňovány několikrát týdně a jejich obsah se vozí do skladu. Zde se roztřídí a následně je rozdělen mezi neziskové organizace. Ty jej využijí pro osoby v nouzi. Existuje mnoho sociálně slabých jednotlivců i rodin, kteří budou za každý kousek oblečení vděčni. Zvláště v chladných měsících pak může kabát, bunda nebo teplé boty někomu doslova zachránit život. Textilie, které nenajdou svoje využití, se poté posílají na recyklaci. Vyrábí se z nich čisticí hadry, výplně a mnoho dalšího. Svou činností také ulevíte samotnému životnímu prostředí. Vždyť textilní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů naší planety. Prodloužení životnosti oblečení napomáhá tomu, aby si přírodu mohly užít i naše děti. Recyklace textilu je opravdu důležitá.

 

Co můžete třídit?

Co všechno tedy můžete do oranžových kontejnerů Potex vhodit? Veškeré oblečení, pro které již nenajdete využití. Trička, kalhoty, bundy, kabáty, pyžama nebo ponožky, to vše najde své uplatnění. Oblečení by však mělo být vyprané a v ideálním případě neponičené (nositelné). Darovat můžete také různé doplňky, jako jsou kabelky, pásky nebo boty. Z bytového textilu je to pak povlečení, ručníky, prostěradla, utěrky apod.