Jak v zimě udržovat auto?

Zima je pro každého řidiče, který nemá auto garážované, noční můra. Zamrzlé zámky, škrabání sněhu a ledu nebo přimrzlé dveře dokáží potrápit i sebezkušenějšího majitele vozidla. Jak se v zimě o své auto co nejlépe postarat?

 

Příprava na mrazy

Pokud víte, že přes noc má mrznout, je dobré předcházet případným komplikacím. V případě, že máte tu možnost, zaparkujte auto v garáži. Je zde totiž chráněné před mrazivým počasím a ráno vás nebude čekat škrabání sněhu nebo případné potíže s nastartováním vozidla. Jestliže garáž nemáte, můžete celé auto zakrýt plachtou nebo alespoň umístit na skla fólii. Častým problémem parkování na ulici v zimě jsou zamrzlé zámky. S těmi si však hravě poradí rozmrazovač zámků. I když auto odemykáte dálkovým ovládáním centrálního zamykání pomocí klíče s imobilizérem, stejně vás mohou překvapit dveře, které se nechtějí otevřít. V tomto případě se vyplatí u sebe mít odstraňovač námrazy ve spreji. Stačí pouze zlehka nastříkat směs na dveře a opatrně zkoušet otevřít, dokud nepovolí. V žádném případě však v boji o vstup do auta neuplatňujte hrubou sílu, mohli byste si dveře poškodit.

 

Zimní výbava

V zimě je také velmi vhodné rozšířit si povinnou výbavu o „sezónní“ položky. Jestliže nebydlíte ve městě, mohou se velmi hodit sněhové řetězy nebo speciální návleky, které vám pomohou lépe zdolávat náledí či čerstvý sníh. Do kufru si také na cesty přibalte smetáček na sníh, škrabku na led a rozmrazovač. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.

Pozornost věnujte také technickému stavu svého vozidla. Pokud nemáte brzdy, světla nebo řídící jednotku ve stoprocentním pořádku, raději nechte auto zavčas servisovat. V zimě totiž může být jakákoliv nehoda mnohem nebezpečnější. Zaměřte se také na stav pneumatik. Zimní přezutí je povinné, ovšem vyplatí se nechat zkontrolovat hloubku vzorku. Jestliže jsou totiž sjeté, vaše cesty nemusí být bezpečné. Nezapomeňte také doplnit nemrznoucí směs.

A jak se na zimu připravujete vy?