Jak vybrat podlahu?

Podlaha je jednou z nejdůležitějších součástí domácnosti a je tak důležité jí při výběru věnovat patřičnou pozornost. Podlaha vytváří nejen celkový vzhled místnosti, ale také má funkční schopnosti, jako odhlučnění, tepelné vlastnosti nebo ovlivňuje údržbu pokoje, jak vybrat tu správnou a co by měla podlaha splňovat, se dočtete v následujícím článku.

 

Pečlivě vybírat

Při výběru nové podlahové krytiny je vybírat s rozmyslem, v klidu a předem si určit klíčové vlastnosti, které by měla podlaha splňovat. Člověk by měl brát v úvahu, že si vybírá podlahu na dlouho dobu, měla by tak splňovat:

  • příliš nepodléhat módním (sezónním) trendům
  • být funkční
  • vyhovovat všem uživatelům
  • myslet na domácí mazlíčky

 

Z čeho vybírat

V současné době se na trhu s podlahovými krytinami objevuje celá řada druhů, provedení a materiálů. Vzniká tak nepřeberné množství podlah. Výběr se tak stává velmi obtížný. Základním kritériem při výběru podlahové krytiny je zvolit si materiál:

  • přírodní materiál – dřevo, korek, linoleum, kámen
  • umělý materiál – laminát, PVC, vinyl

 

Cena

Cena by při výběru podlahy neměla být jediným kritériem. Směrodatnější než je cena podlahy by měly být její vlastnosti a následně místnost, do které se podlaha vybírá. Pokud je ovšem cena důležitá a dražší kvalitnější podlahy nejsou dostupné, je dobré se pohlížet po akčních nabídkách, které tak mohou poskytnout kvalitní, ale levnou podlahu.

 

Podle místnosti

  • kuchyň – je jednou z nejvíce využívaných místností, často v ní padá něco na zem nebo se vyleje či rozbije, důležitá je tak odolnost podlahy vůči skvrnám, vlhkosti a snadná údržba
  • koupelna – často vlhké prostředí, podlaha by měla být odolná vůči vlhkosti, neklouzavý povrch, snadná údržba
  • dětský pokoj – podlaha často slouží jako hrací plocha, neměla ba tak být studená, protiskluzová, výborné izolační schopnosti
  • chodba – často frekventovaná místnost, nečistoty z bot, proto musí být podlaha otěruvzdorná, odolná vůči vodě a se snadnou údržbou

 

Pro domácí mazlíčky

Podlahová krytina v domácnosti, kde žije domácí mazlíček, který má drápky a pouští chlup, jistě ocení podlahu, která mu nebude podkluzovat, bude odolná proti poškrábání a bude pevná. Většinou by měla být opatřena speciální povrchovou úpravou v podobě laku nebo oleje.

 

Pro alergiky

Podlahové krytiny, které budou vyhovovat i alergikům, je v současné době již celá řada. Dokonce i koberce, které jsou známé jako lapače prachu, nabízejí varianty, které jsou odolné proti roztočům, plísním a prachu. Ideální podlahou jsou plovoucí podlahy, laminátové či vinylové, které na sebe prach ani ostatní alergeny nevážou.

 

Podlahové topení

Podlahové topení vyžaduje podlahové krytiny, které splňují požadavky výrobce topného systému. Vybraná podlaha by neměla tepelně izolovat, aby propustila maximum tepla do místnosti. Měla by být vůči teplu odolná a disponovat malou tepelnou roztažností. Podlahové topení je vhodné pod vinylové, laminátové, ale také některé dřevěné podlahy.

 

Od dřeva až po vinyl

Každý druh podlahové krytina má své výhody a nevýhody, což je dělá vhodnými do určitých místností nebo na různé druhy využití. Univerzální správná podlaha neexistuje, jak tak potřeba si při výběru upřesnit priority a požadavky.

tabulkaZa pomoc při zpracování článku děkujeme firmě Koberce HIT – podlahy Mělník.