Jak vybrat správné autodíly pro váš vůz?

Čím novější auto, tím složitější je opravit ho v domácích podmínkách. Automobily totiž obsahují stále více elektroniky, s níž si doma poradíte pouze těžko. Přesto jsou součástky, které vyměnit zvládnete, jestli si troufnete. Druhým nesnadným úkolem však je vybrat ty správné náhradní díly.

Kam se pro ně vydat? Ať už vás trápí spojka, chystáte se vyměnit výfuk, nebo potřebujete nové stěrače, hledejte online. V internetových obchodech máte daleko větší výběr a rozhodně není pravda, že by vám v kamenném obchodě lépe poradili. V tom online poradí také. Stačí zvednout telefon, případně napsat e-mail.

Originální, OEM, analogové, repasované?

V jakém e-shopu nakoupíte, si rozhodně nevybírejte pouze podle ceny. Ta může být rozdílná třeba proto, že v jednom z porovnávaných obchodů je díl originální. Co to znamená a má cenu si připlácet?

Originální díly vyrábí přímo daný výrobce, jde o komponenty, jež byly do automobilu instalovány přímo při výrobě. Jsou vysoce kvalitní, ale také hodně drahé.

OEM díly jsou vyrobeny s využitím stejných materiálů a technologií jako originální díly. Jsou opět velmi kvalitní, drahé, ovšem levnější než originální.

Analogy vyrábí jiná společnost než originální výrobce, má koupená výrobní práva. Kvalita je stále vysoká, cenovka mnohem příznivější.

Repasované díly zaujmou především cenou. Jedná se o již použité díly, které byly důkladně vyměněny a vyčištěny. Kvalita nemusí být úplně nejlepší.

Důležitá je kompatibilita s vaším vozem

Extrémně důležité je vybrat autodíl vhodný pro váš vůz. V některých e-shopech najdete tuto informaci v popisu výrobku. Hledat a číst popisy je však zdlouhavé. Nakupte raději tam, kde je možné procházet autodíly přímo podle dané značky a modelu. Hledáte například tlumiče? Místo zamíření do kategorie nejdříve zadejte, jaký máte vůz, a pak až se proklikněte na kategorii tlumičů. Nebudete se zbytečně probírat stovkou typů, které by vám do auta nepasovaly.

A kde vyhledávání podle modelu umožňují? Takových e-shopů s autodíly je řada. Mezi nimi například i PDMauto.sk.