Jak vypadá zdravý spánek?

Spánek je jediná doba, při které lidské tělo může regenerovat a získávat energii na další den. Platí jednoduché pravidlo: pokud není spánek kvalitní a dostatečný, negativně se to promítne na celkové kvalitě našeho života. Budeme unavení, více náchylní k nemocem, nervózní a nepříjemní na své okolí. Věnujte i vy spánku pozornost! V tomto článku se dozvíte, jak si zajistit opravdu vydatný spánek, a to poměrně lehce.

 

Hlavní zásady dobrého spánku

Pokud nespíte dobře, je nejdříve nutné odhalit příčinu těchto potíží. Nespavost a následná únava může být způsobena mnoha různými faktory. Na vině může být stres, nadměrná zátěž, ale i různé nemoci. Existuje i několik způsobů, jak se nespavosti poměrně rychle zbavit. K nejlepším patří užívání bylinek s uklidňujícím účinkem: výborná je meduňka a také heřmánek. Dejte si šálek horkého čaje cca hodinku před spaním a uvidíte, jak se krásně uklidníte a usínání nebude problém.

 

Je třeba připravit postel

Má-li být spánek dobrý, musíte mít kvalitní postel. Je třeba si pořídit kvalitní matraci i rošt. V nejlepším případě by matrace měla mít 7 zón (ale i 5 bohatě postačí). Vhodné je, pokud je matrace položena na roštu – pořiďte si rošt polohovací. Díky němu si můžete lehce vytvořit ideální polohu pro tělo. Důležitá je samozřejmě kvalita povlečení. Nezáleží na tom, jestli je to bavlna, krep či mikrovlákno aj., vybírejte takový materiál, který je vám příjemný na omak. Záleží také na designu – moc „křiklavé“ by vás mohly před spaním zbytečně rozptýlit.

 

Nutná je i úprava ložnice

Opravdu zdravý spánek je jen tehdy, spíte-li v dobře větrané místnosti s ideálně nastavenou teplotou. Do ložnice by měl neustále proudit čerstvý vzduch – nechte si okna přes noc otevřená na mikroventilaci. Teplota by neměla v ložnici přesáhnout 18 stupňů Celsia.

 

A jak dlouho každý den spát?

Obecně se udává, že člověk by měl spát minimálně 7,5 hodin denně. Někdy to může být i více, jindy méně – to záleží spíše na individualitě každého z nás.