Je lepší markýza nebo pergola?

První nesmělé paprsky jarního sluníčka nám připomínají, že zima brzy skončí a my budeme moci trávit čas nejen doma, ale i venku. Když je ale sluníčka hodně, zatoužíme po stínu. Jak si ho zajistit?

U rodinného domu, chaty i chalupy si často připravíme i místo na posezení a setkávání s přáteli. Otevřená terasa se tak stane dalším místem, kde trávíme čas a v letních měsících jsme na ní snad více než doma. Prudké slunce a vysoké teploty ale umí z nekryté terasy udělat místo, kde je vše rozpálené a nevydržíme na ní ani pár minut, natož abychom si zde užívali klid a odpočinek. Potřebujeme tak vyřešit zastřešení, abychom se mohli před slunečními paprsky ochránit a odpočívat ve stínu. Můžeme si pořídit pergolu nebo markýzu. Co je lepší a čemu dát přednost? Záleží především na našich představách a také na možnostech samotného prostoru, který potřebujeme zastínit.

 

Markýza

Na balkony a lodžie je markýza jasnou volbou, snadno se umístí na fasádu, nepotřebuje konstrukci a je kdykoli možné ji stáhnout či roztáhnout podle svých potřeb. Kazetová markýza navíc schová ve staženém stavu i samotná nosná ramena a nijak tak neruší vzhled domu. Ochrání balkon i terasu před sluncem i deštěm. Ideální je opatřit ji větrným čidlem, které se v případě velkého větru postará o její zatažení a tak omezí případné škody nebo poškození markýzy. Velkou výhodou je možnost ji kdykoli roztáhnout a zase stáhnout a tak stíní jen v době, kdy o to opravdu stojíme a chceme odpočívat ve stínu.

 

Pergola

Stabilní a pevná konstrukce odolá bez problémů i větru a svou terasu tak můžete využívat i při zhoršeném počasí. Vytváří ale pohodlný a chráněný prostor, ve kterém můžete trávit svůj čas bez ohledu na to, zda venku panují tropická vedra nebo se přihnala letní bouřka. Pergola může být součástí domu a využívat některou jeho zeď jako svou nebo stát samostatně třeba v zahradě. Potřebovat budete pevný a rovný povrch a místo pro ukotvení podpůrných sloupů.

Obě řešení mají své výhody i nevýhody. Nejdůležitější tak je vaše představa o využívání daného prostoru a potřeby zastřešení nebo ochrany před nepřízní počasí.