Jsou látkové plenky opravdu to nejlepší pro vaše dítě?

Většina novopečených maminek používá pro své děťátko jednorázové plenky. Už dávno však neplatí, že látkové plenky používají pouze zaryté „ekobiomatky“. Nejrůznější sady a sety látkových plen usnadnily látkování a tak je velmi snadné přejít na látkové plenky bez nekonečného vyváření a žehlení.

 

Látkové pleny na poslední chvíli

Třeba už vaše dítě není maličkatý novorozenec, ale už sedí samo a vy pomalu přemýšlíte, jak ho naučíte chodit na nočník. I k tomuto účelu jsou kvalitní látkové plenky vhodné. Látkové plenky nemají takovou absorpční schopnost, vašemu dítěti budou mokré plenky nepříjemné, možná je tak raději rychle vymění za nočníček.

Určitě vás nenabádáme k tomu, abyste dali vašemu děťátku látkovou plenku a nechali ho v pomočené pleně celý den – zadělali byste mu na pořádné opruzeniny. I látkové plenky je třeba vyměňovat včas.

 

Výhody látkových plen

Látkové pleny neobsahují žádné chemikálie – jako jsou bělidla, chlor, parfémy a polyakrylát (absorpce). Nepoškozují tak přirozené pH pokožky vašeho dítěte, což vede k následnému podráždění a vysušení kůže v oblasti plenek. Kontaktní dermatitida, opruzeniny samy o sobě jsou pro dítě velmi nepříjemné, je podrážděné a plačtivé. Pokud se do porušené pokožky dostane stafylokoková infekce, může dítě trpět i horečkou, zvracením a celkovou schváceností. Díky tomu, že jsou látkové pleny prodyšné, je zde menší riziko podráždění. Je však třeba vybírat plenky z organické (neupravené a nebělené bavlny). Nezapomeňte na to, že je důležité, v čem plenky vašeho dítěte vyperete. Volte co možná nejšetrnější prací prostředek, vynechejte aviváž, která zbytečně dráždí pokožku.

Benefitem pro životní prostředí je to, že po kojencích, jejichž rodiče používají látkové plenky, nezůstává na skládkách zbytečný odpad.

Jednorázové plenky kupujete průběžně, ale v konečném součtu vyjdou mnohem nákladněji než sady látkových plenek. Sice budete častěji prát, ale pocit, že pro vaše dítě a pro přírodu děláte to nejlepší, určitě stojí za to.