Kam na horském kole

V České republice je horská cyklistika velice populární a tak není divu, že na celém území našeho státu rostou areály stezek pro horská kola jak houby po dešti. Může se jednat o čistě sjezdové stezky tzv. bikeparky, ke kterým se dostaneme lanovkou nebo tzv. singltreky, což jsou okruhy, které kombinují technické sjezdy a výjezdy. My se zde zaměříme na bikeparky a singltreky, které se nacházejí v Pardubickém kraji.

 

Bikepark Peklák

Areál nacházející se na okraji České Třebové, nepatří mezi ty největší u nás, ovšem počtem tratí a variabilitou celého areálu, patří mezi ty nejlepší. Je zde připraveno 7 tratí s různým stupněm obtížnosti. Modré tratě – snadné, určené všem, kteří si chtějí tento sport vyzkoušet, červené tratě – vyšší náročnost, určené pro zkušenější jezdce, plné skoků a překážek (vše objízdné) a černé tratě – nejvyšší náročnost pro opravdu zkušené jezdce. V areálu se nachází občerstvení a půjčovna kol.

 

Cyklopark Podhůra

Cyklopark Podhůra leží v těsné blízkosti města Chrudim v chrudimských lesích. V současnosti jsou zde k dispozici tři okruhy. Singltrek – 1.7 km dlouhý jednosměrný okruh pro mírně pokročilé jezdce, který vede lesním terénem,  proplétá se mezi stromy a využívá přírodních překážek a terénních nerovností. Pumtrek – dráha tvořená sledem umělých terénních vln a zatáček, na které se jezdí bez šlapání. P – line – je krátký okruh s náročnějšími terénními prvky, který využívá přirozených nerovností zaniklého lomu.

 

Singletrails Dolní Morava

Jak už název napovídá, jedná se o singltrek v okolí Králického Sněžníku. Pravděpodobně vlivem neustálých větrných a kůrovcových kalamit, zde zatím byl vybudován pouze jeden stěžejní trail, který zpestřuje jeden alternativní úsek. Trať je plná dřevěných lávek a úctyhodných dřevěných klopenek a sklon některých částí trati vyžaduje větší koncentraci.