Kam zasouvat garážová vrata: podél zdi nebo pod strop?

V současné době jsou oblíbená garážová vrata, která se otevírají pomocí zasouvání jednotlivých panelů do garáže. Který typ je vhodnější právě pro tu vaši garáž? Zasouvání do stran podél zdi nebo podél stropu?

Vyřešit to jak a kam otvírat garážová vrata bylo v dřívějších dobách mnohem jednodušší. K dispozici byla víceméně pouze dvoukřídlá vrata, která jsou oblíbená dodnes. Vyžadují ale dostatek prostoru před garáží, aby šla pořádně otevřít. A pokud je například výjezd z garáže do rušné ulice nebo přímo na silnici, může nám být nepříjemné neustále blokovat dopravu. V tomto ohledu jsou pohodlnější pro na používání garážová vrata, která se zasouvají dovnitř. Nepotřebuji tak před garáží téměř žádný prostor. Nejoblíbenější jsou vrata sekční, která se skládají z jednotlivých panelů. Ty jsou spojené pružnými lamelami, což umožňuje pohyb v kolejnicích zasouvacího mechanismu. Sekční vrata se zasouvají pod strop, tedy nechávají volné zdi garáže, na které je možné umístit police, regály nebo skříně a získat tak další úložný prostor.

Zasouvací mechanismus potřebuje pod stropem 10 až 15 cm, o které se právě strop sníží. Sekční vrata tak nejsou vhodná do garáží s nízkým vjezdovým otvorem nebo nízkým stropem, zvláště pokud máme vysoké auto. Pro takové případy jsou vhodnějším řešením vrata posuvná, která se také zasouvají dovnitř do garáže, ale podél zdi. Nijak tak nesnižují její výšku, na jedné straně však není možné na zeď aplikovat police či přistavit regály. Výhodou posuvných vrat je možnost jen částečného otevření, což usnadňuje například průchod do domu ze zahrady a v zimě šetří teplo, protože není nutné kvůli průchodu otevírat celá garážová vrata.

Každý typ otevírání se hodí pro jinou garáž. Je tak nejvíce na našich představách a především potřebách, zda zvolíme zasouvání dovnitř do garáže podél zdi nebo podél stropu, či vsadíme na klasiku v podobě dvoukřídlých vrat.