Káva nebo čaj nesmí chybět ve chvílích pohody

Když si představíte pocit pohody, co si ve svojí mysli promítnete za obrázek? Příjemné místo, třeba u praskajícího krbu, ve společnosti svých blízkých, v klidné zahradě nebo na oblíbené dovolené. Většinu těchto představ provází také oblíbený nápoj, káva nebo čaj. Ty pro nás představují možnost zastavení se a načerpání nové energie.

 

Dlouhověký čaj

Horké nápoje provází lidstvo snad od té doby, co byl podmaněn oheň. Různé odvary z bylin, květů nebo plodů byly jakýmisi předchůdci dnešního čaje. Tento název by sice měl být označením pouze pro nápoje připravené z listů čajovníku, ale zažil se pro jakýkoli výluh. Podle chuti si tak můžeme dát čaj černý, zelený, bílý, ovocný, bylinkový nebo mix několika druhů. Kdy a kde vznikl první čaj už asi nezjistíme, první písemné zmínky se o něm objevují v roce 350 našeho letopočtu. Předtím se jedná spíše o legendy a různá vyprávění.

 

Zakázaný nápoj

U kávy je historie více známá a také zajímavá. Pochází z afrických zemí, odkud se rozšířila do Jemenu a dále do Arábie, která je považována za kolébku kvalitní kávy jako nápoje, který známe. Ještě před 150 lety byl vývoz této suroviny přísně zakázán, ale díky lstivosti Holanďanů, kteří tajně vyvezli kávová zrna z Jemenu, si na této lahodné tekutině můžeme dnes bez strachu pochutnat i my. Kávovníky se pěstují ve vhodných oblastech po celém světě, ale protože tato rostlina potřebuje pro svůj růst dostatek vláhy a slunečních paprsků, nejlépe se jí daří ve vlhkém tropickém pásmu. Kávovníky se dožívají poměrně vysokého věku, skoro až 30 let a nejvyšší úrodu poskytují ve věku pěti až šesti let. Průměrně se při sklizni z jednoho keře sklidí 2,5 kg zelené kávy a z tohoto množství získáme 0,5 kg pražené zrnkové kávy. Za jak dlouho spotřebuje milovník kávy takové množství? Když se budeme řídit doporučovanou dávku na jeden šálek 5 g až 7 g, při vypití cca 3 šálků denně spotřebujeme úrodu z jednoho keře zhruba během necelého měsíce.

Ať už je oblíbeným nápojem káva nebo čaj, společnou mají chuť po odpočinku. Kdykoli potřebujeme zastavit nebo si jen dát chvilku pauzu, oblíbený nápoj nesmí chybět.