Kde se potkáte s elektromotory a k čemu nám jsou?

Mnoho věcí v našem okolí považujeme za samozřejmé a ani nás nenapadne pátrat, jak vlastně fungují a kolik práce za tím stojí.

Lidstvo provází vynálezy a objevy po celou dobu jeho existence. Některé jsou opravdu využívané a jiné upadly v zapomnění, elektřina je však jedním z těch opravdu důležitých. Bez problémů díky ní můžeme svítit i v noci, připravit si jídlo nebo teplý čaj aniž bychom museli rozpalovat kamna. Spojíme se s blízkými, podíváme se na oblíbený pořad v televizi, svezeme se vlakem, usušíme vlasy fénem a vypereme si prádlo. To vše jen s minimem vlastní námahy, protože za nás často pracují stroje. Díky elektřině a díky elektromotorům, které je pohání a díky kterým mohou fungovat.

Ušetřit si práci byl nejspíše ten impuls, který k vymýšlení fungování elektromotoru nejspíše vedl. Stroje nám totiž šetří práci, síly i čas a co by dřív dělalo šest mužů celý den, to má dnes jeden člověk za pomoci strojů hotovo za pár minut. Elektromotory jsou pak nedílnou součástí mnoha zařízení, které denně používáme, aniž bychom je vnímali. Doma se s nimi setkáme u spotřebičů používaných v kuchyni i koupelně. Holicí strojek, mixér, odsťavňovač, pračka a sušička, za vším je elektromotor, bez kterého by nám jednotlivé činnosti zabraly mnoho času Stačí si vzpomenout na valchu u našich babiček a dobu, kterou musely praním prádla strávit. My jen vhodíme špinavé prádlo do bubnu pračky a o zbytek už se postará technika. V průmyslové výrobě jsou pak již opravdu velké a výkonné, pohání těžkou techniku, výrobní stroje nebo i lokomotivy.

Objev elektrického proudu patří bezesporu k těm velmi významným, bez kterých si dnes už neumíme život ani představit. Stroje a spotřebiče nám šetří práci a díky tomu se můžeme věnovat tomu, co nás baví a co máme rádi.