Kde se ukrýt před slunečními paprsky?

Ještě před několika týdny jsme se těšili na každý slunečný den, a když opravdu vyšla předpověď počasí, užívali jsme si sluneční paprsky plnými doušky. Se zvyšující se teplotou a blížícím létem ale musíme řešit také možnost, kde se před sluncem ukrýt.

 

Zastínění pro pohodlí

Nejlepší podmínky mají majitelé chat a chalup v lese, kde stromy poskytují přirozený stín a ochranu před prudkým sluncem. Většinou ale u rodinných domů hledáme možnost, jak vyřešit zastínění venkovního prostoru, abychom si mohli po práci na zahradě i péči o dům odpočinout ve stínu. Slunečné počasí a velká vedra často změní mnoho míst ve výheň připomínající poušť, kde nechceme trávit ani minutu, natož si sednout a vypít kávu nebo popovídat s přáteli. Výhoda zahrady a možnosti být venku na čerstvém vzduchu a zároveň mít soukromí se tak stává spíše nevýhodou, protože venku zkrátka nevydržíme a stejně trávíme čas uvnitř domu. Pro to, abychom si zařídili stinné místo, máme na výběr pergolu nebo markýzu. Která je lepší?

 

Různá kritéria

Spíše než lepší bychom měli hledat variantu výhodnější pro naše potřeby. Zda chceme mít možnost si sluneční paprsky nebo stín regulovat podle nálady i třeba to, jaké je umístění prostoru s venkovním posezením. Pergolu nelze přemisťovat, má pevnou konstrukci, může tak stát samostatně uprostřed zahrady nebo být připojená k domu a rozšiřovat tak užitný prostor. Potřebuje pevný rovný povrch a dostatek prostoru, opěrné sloupy jsou stále na svých místech a nelze s nimi hýbat. Oproti tomu markýza nevyžaduje konstrukci žádnou kotví se přímo do fasády domu a kdykoli ji můžeme stáhnout. Když ji nepoužíváme, je ve staženém stavu téměř neviditelná a nijak neruší prostor. Déšť nevadí pergolám ani kvalitním markýzám, když se tak slunečné počasí změní na letní přeháňku, nijak se ze svého odpočinku nemusíte nechat vyrušovat.

Když si u domu vytvoříte místo, které vás ochrání před žhavými slunečními paprsky i deštěm, můžete mnohem více času trávit venku a užívat si léto každý den bez ohledu na počasí.