Dům s plechovou střechou

Klempířské prvky ochrání střechu a celý dům před větrem, vodou i vlhkostí

Nejvýraznějším prvkem střechy je střešní krytina. Většině lidí se jako další součást možná vybaví krov nebo okap. Střecha se přitom skládá z mnoha dalších nepostradatelných doplňků.

Takzvané klempířské prvky střechu esteticky doplňují, a především ji chrání před průnikem vlhkosti, vody a také větru. Obzvlášť vlhkost by v konstrukci střechy vedla k dlouhodobým problémům.

Nejen okap odvádí vodu

Klempířské prvky se vyrábějí z plechu a používají se jak v případě plechových střech, tak i k doplnění krytin z jiných materiálů. Nejvýraznější položkou bývá okapový systém, který odvádí vodu ze střešních rovin. Skládá se z mnoha částí, nejde jen o žlab. Potřebovat budete i rohy žlabu, čelo, kolena, svod nebo kotlík, který spojuje okapový žlab a svod. Neobejdete se ani bez žlabových háků, které drží okap na místě a připevňují se na střešní krov ještě před krytinou.

Další klempířské prvky nejsou tolik výrazné, plní ale zásadní izolační funkci. Nadokapní pás například bezpečně přivede vodu ze střechy do okapu nebo mimo konstrukci střechy, kde by vlhkost mohla napáchat škody. Podokapní pás pak dokáže ochránit prostor za okapem.

Sněhový zachytávač zabrání lavině

Spodní a horní závětrná lišta, to jsou další klempířské doplňky, které se na střechu připevňují ještě před samotnou krytinou. Tyto lišty ukončují kraj střechy a přesahují stavbu. Jejich hlavní funkcí je ochrana budovy před silným větrem.

Nezapomeňte ani na sněhový zachytávač, a to nejen v případě, že se váš dům nachází ve vyšší nadmořské výšce. Zachytávač zajistí postupné odtávání sněhu, který tak nezatíží okap a nehrozí ani nebezpečná lavina padající ze střechy.

Úžlabí pak spojuje dvě střešní roviny a pomáhá s odvedením vody. Hřebenáč zase zakrývá střechu v místě jejího vrcholu. Mezi další klempířské prvky patří například podkladní pás, horní a spodní lemování zdi, ale i venkovní parapety.

Kde sehnat kvalitní doplňky ke střeše?

Vyberte spolehlivého výrobce nebo e-shop s klempířskými prvky. Uvažovat můžete třeba o společnosti Blachotrapez, která se zabývá nejen plechovými krytinami, ale i výrobou a prodejem klempířských prvků, které dokážou střechu a celou stavbu ochránit před větrem, vodou a vlhkostí.