Klíšťová encefalitida – jak se projevuje a jak se proti ní můžete bránit?

Klíšťová encefalitida patří do kategorie velice nebezpečných onemocnění, které může postihnout děti i dospělé. Klíšťová encefalitida je nebezpečné onemocnění mozku, které může mít i velmi vážné zdravotní následky a může skončit dokonce i smrtí. V tomto článku si představíme základní projevy této nemoci, podíváme se i na její průběh, způsob léčby a také na možnosti, jak se proti encefalitidě bránit.

 

Co klíšťovou encefalitidu způsobuje?

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, způsobuje ji virus ze skupiny arbovirů. V České republice nejčastěji dochází k přenosu této nemoci z klíštěte, odtud má tedy nemoc svůj název. Po světě existuje ale i několik dalších druhů této nemoci.

 

Jak se nemoc projevuje?

Klíšťová encefalitida má zpravidla dvě fáze. První fáze je svým průběhem velmi podobná chřipce, proto dochází i k tomu, že ji lidé i lékaři podceňují. V první fázi se dostavuje bolest hlavy, horečka, únava a také nevolnost či bolest kloubů a svalů. Po této fázi (většinou do několika dnů) přichází fáze druhá – mnohem nebezpečnější. V této fázi dochází k postižení mozkových plen. Bolest hlavy je velice intenzivní, zvyšuje se i horečka. Dostavuje se také nevolnost, svalový třes, celková velké únava, mohou se přidat i poruchu koncentrace a paměti. Typická je i dezorientace. Tento stav trvá někdy až tři týdny.

 

Léčba klíšťové encefalitidy

Musí vždy probíhat pod dohledem lékařů zejména v druhé fázi je nutná hospitalizace. Podávají se především léky na tlumení bolestí a horečky. Pacient musí být v absolutním klidu a vyvarovat se veškeré fyzické i psychické zátěži.

 

Hrozby klíšťové encefalitidy

Nemoc může vyvolat trvalé následky. Následkem této nemoci mohou být chronické bolesti hlavy, poruchy soustředění, obran horních končetin či deprese.

 

Jak se bránit?

Lékaři doporučují očkování. To můžete absolvovat kdykoliv během roku.

 

Více informací o této nemoci získáte na specializovaném portálu www.cs.medixa.org